A murit criticul şi istoricul Alexandru Andriescu

Criticul şi istoricul literar Alexandru Andriescu s-a stins din viaţă duminică, 23 februarie. Trupul neînsufleţit este depus la Biserica „Toma Cozma” Iaşi. Marţi, 25 februarie, la ora 13.00, va începe slujba religioasă, iar înmormântarea va avea loc la Cimitirul „Eternitatea”.
Filip Stan
24 feb. 2014, 19:31
A murit criticul şi istoricul Alexandru Andriescu

Născut pe 12 ianuarie 1926, la Gâşteşti, judeţul Iaşi, Alexandru Andriescu a fost decan al Facultăţii de Filologie al Universităţii „Al.I. Cuza”, director al Institutului de Filologie Română „A. Philippide” Iaşi. Timp de trei ani (1968 – 1971), a fost lector al Universităţii din Dijon. A colaborat la „Cronica”, „Jahrbuch fur ostiche Latinitat”, „Convorbiri literare”, „Manuscriptum”, „România literară” „Timpul” etc. A fost membru al Uniunii Scriitorilor din România – Filiala Iaşi.
„Pe lângă numeroase ediţii de opere, Alexandru Andriescu a publicat cinci volume de studii ce vizează probleme de filologie, stilistică, stil şi istorie literară, rodul unei cercetări minuţioase şi de durată. Câteva dintre articolele sale pe teme stilistice au fost incluse în bibliografia franceză Essai de bibliographie critique de stylistique francaise et romane (1955-1960), alcătuită, în 1961, de Helmut Hatzfeld şi Yves le Hir”, precizează Cassian Maria Spiridon, preşedintele Filialei Iaşi a USR.

Volumul „Disocieri”, apărut în anul 1973, a primit Premiul de debut al Uniunii Scriitorilor. Au urmat „Relief contemporan” (1974), „Stil şi limbaj”, (1977); „Limba presei româneşti în secolul al XIX-lea” (1979); „Limba română literară în texte fundamentale din secolele al XVI-lea şi al XVII-lea” (1987); „Studii de filologie şi istorie literară” (1997) etc. Alexandru Andriescu a fost de asemenea coeditor al lucrării „Monumenta Linguae Dacoromanorum. Biblia 1688” (volumul „Geneza”, apărut în 1988, a fost distins cu premiul „Bogdan Petriceicu Hasdeu” al Academiei Române.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Cadoul primit de Leo Messi de la cea mai bogată familie din India. Valorează peste 1 milion de dolari
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Legea chiriașului fără contract. Ce drepturi ai dacă nu ai încheiat un contract
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ei sunt Diana și George, cei doi soți care și-au pierdut viața în Bacău, după un impact violent dintre două mașini. Tânăra de 27 de ani era însărcinată
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet