România a avut cea mai mare creştere economică anuală din UE în trimestrul patru din 2013

Produsul Intern Brut al României a înregistrat o creștere de 5,1% în ultimul trimestru al anului trecut comparativ cu perioada similară a anului 2012, acesta fiind cel mai mare avans anual înregistrat de o țară membră a Uniunii Europene, potrivit unor estimări revizuite publicate miercuri de Oficiul european pentru Statistică (Eurostat).
Iulian Tudor
05 mart. 2014, 11:23
România a avut cea mai mare creştere economică anuală din UE în trimestrul patru din 2013

Comparativ, în ultimul trimestru al anului trecut, Uniunea Europeană a înregistrat o creștere economică anuală de 1,1% iar zona euro un avans de 0,5%.

România se situează pe primele locuri în UE și în ceea ce privește creșterea economică din trimestrul patru 2013 față de precedentele trei luni, cu un avans al PIB-ului de 1,5%, fiind devansată doar de Suedia (1,7%) și Cehia (1,6%). Potrivit Eurostat, în perioada octombrie-decembrie 2013, expansiunea economiei zonei euro a accelerat la 0,3%, după un avans de 0,1% în trimestrul precedent, iar Uniunea Europeană a înregistrat o creștere de 0,4%, după o expansiune de 0,3% în trimestrul trei din 2013.

Previziunile de iarnă ale CE: România va avea creştere de 2,3% în 2014 şi 2,5% în 2015

Potrivit INS, Produsul Intern Brut estimat pentru întregul an 2013 a fost de 631,130 miliarde lei prețuri curente. Cele mai importante contribuții la creșterea PIB în 2013, comparativ cu 2012, le-au avut industria (+2,3%), cu o pondere de 30% la formarea PIB și al cărei volum de activitate s-a majorat cu 8,1% și agricultura, silvicultura și pescuitul (+1,1%), cu o pondere mai redusă la formarea PIB (5,6%), și al căror volum de activitate s-a majorat cu 23,4%.

România, cea mai puternică creştere a PIB din UE în 2013

În ultimul trimestru din 2013, Produsul Intern Brut a înregistrat o creștere cu 5,2% pe serie brută și cu 5,1% pe serie ajustată sezonier față de aceeași perioadă din anul anterior. Ca serie brută, Produsul Intern Brut estimat pentru trimestrul patru 2013 a fost de 193,158 miliarde lei în prețuri curente. Comparativ cu trimestrul trei din 2013, în T4 Produsul Intern Brut a fost mai mare cu 1,5%, în termeni reali și s-a cifrat la 164,537 miliarde lei prețuri curente.

DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
George Simion se apropie de scorul înregistrat de Iliescu la alegerile prezidențiale. A reușit să-i depășească pe Băsescu și Iohannis
Capital.ro
Călin Georgescu va conduce România. Oamenii NU e nevoie să-l voteze. Planul lui Simion
Playtech.ro
Rezultate surpriză în județul lui Iohannis. Cine a fost candidatul votat masiv în primul tur la Sibiu
DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Adevarul
Puterea reală a președintelui României: ce spune Constituția
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Cardurile care vor fi interzise. Noile reglementări au fost anunțate
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
E oficial! Când începe vacanța de vară a elevilor în 2025 și cât durează, de fapt
Cancan.ro
Județul în care George Simion a luat mai mult de jumătate din voturi. Surpriză! Cine s-a născut aici
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Dispare numerarul? UE impune restricții. Ce se va întâmpla cu banii cash
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
VIDEO Diana Șoșoacă i-a votat pe Corneliu Zelea Codreanu și Nicolae Ceaușescu la prezidențiale: „Puteți să îmi dați amendă cât vreți”
Românii au început să joace din ce în ce mai mult Baccarat în mediul online
MediaFlux
Vladimir Putin, mesaj despre succesorul său și despre cum vrea să încheie războiul din Ucraina
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
România, campioană la muncă în weekend. Câți români nu au liber sâmbăta și duminica