SIMONA HALEP i-a cucerit pe americani: „Strălucitoarea Halep”

SIMONA HALEP s-a calificat în semifinalele turneului de la Indian Wells, unde va juca vineri noapte împotriva polonezei Agnieszka Radwanska. Performanţele Simonei, care astfel a ajuns între cele mai valoroase cinci jucătoare de tenis ale lumii, a fost salutată de presa americană, care îi aduce elogii compatrioatei noastre.
Daniel Spătaru
13 mart. 2014, 09:26
SIMONA HALEP i-a cucerit pe americani:

Ziarele din SUA o laudă pe SIMONA HALEP după calificarea în semifinalele turneului de la Indian Wells, fapt ce atrage după sine o ascensiune a româncei până pe locul 5 în ierarhia WTA.

USA Today notează că rezultatele SIMONEI HALEP nu sunt o surpriză, întrucât aceasta a dominat tenisul mondial în ultimul an.

Performanţa de la Indian Wells este doar ultima dintr-o creştere rapidă remarcabilă începută din primăvara anului trecut. Începând din luna iunie, Halep a câştigat şapte turnee şi a devenit cea mai nouă membră a topului 10 WTA„, scrie USA Today.

Citeşte şi SIMONA HALEP, vedetă mondială: Toată lumea mă cunoaşte acum, sunt recunoscută şi în parcare

De asemenea, Tennis World USA consideră că rezultatele de la Indian Wells reprezintă cea mai bună dovadă că ascensiunea Simonei nu este întâmplătoare.

Pentru a sărbători intrarea în Top 5, Simona nu putea găsi o cale mai bună decât calificarea în prima sa semifinală la un turneu Premier Mandatory. Românca în vârstă de 22 de ani a explodat anul trecut, când a câştigat 6 titluri într-un singur sezon. Simona, care cu ani în urmă a decis să-şi micşoreze bustul pentru a se mişca mai bine pe teren, a intrat în Top 10 la începutul acestui an„, notează Tennis World USA.

Referitor la meciul cu Casey Dellacqua, din sferturile de finală, Miami Herald apreciază că australianca „a fost distrusă de Halep”.

Strălucitoarea SIMONA HALEP a câştigat cu uşurinţă meciul din sferturile de finală la turneul cu premii în valoare totală de 5,9 milioane de dolari. A şasea favorită a competiţiei a distrus-o pe Casey Dellacqua din Australia„, a relatat Miami Herald.

Citeşte şi SIMONA HALEP, în semifinale la Indian Wells: „Vreau mai mult!”

Pentru calificarea în semifinale la Indian Wells, SIMONA HALEP va încasa un cec în valoare de 225.000 de dolari şi 360 de puncte în clasamentul WTA.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Denis Alibec și Dennis Politic, ultimele informații despre situația lor la FCSB. Mai rămân din ianuarie?
Capital.ro
Impozit pe apartamente. Schimbare radicală de la 1 ianuarie 2026. Românii care vor plăti cu până la 750% mai mult
Playtech.ro
Curentul se scumpește din ianuarie 2026. Calcul: cât vei plăti pentru 100 kWh
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dani Mocanu și fratele său rămân în Italia. Instanța a amânat hotărârea privind extrădarea acestora în România
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Data expirării va fi scoasă de pe produsele alimentare din România. Ce trebuie să știe cumpărătorii
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”