Cel mai bun început de an din 1998 încoace la burse. Indicii de la Bucureşti cresc cu peste 2,5%

Pieţele sunt pe cale să aibă cel mai bun început de an din 1998 încoace. Investitorii s-au lansat într-un raliu speculativ prodigios, pe seama succesului tratat tului fiscal european, dar şi a informaţiilor că guvernul Greciei şi creditorii săi vor ajunge la un acord de restructurare a datoriilor statului elen. Restucturarea înseamnă ştergerea unor datorii şi amânarea altora, la dobânzi mai mici, dar şi îndepărtarea pericolului de Portugalia.
Adrian N. Ionescu
31 ian. 2012, 14:24
Cel mai bun început de an din 1998 încoace la burse. Indicii de la Bucureşti cresc cu peste 2,5%

Cel mai sensibil indice de la Bursa de Valori Bucureşti (BVB), BET Fi, care face media ponderată a variaţiilor preşurilor acţiunilor Societăţilor de Investiţii Financiare (SIF) şi ale Fondului Proprietatea (FP), creştea cu 2,53% la ora 16.30.

Indicele energetic BET NG creştea celmai mult, cu 4,2%,  cu puţine minute înaintea închiderii BVB. Indicele BET XT, al celor mai importante 25 acţiuni, inclusiv SIF-urile şi FP, creştea cu 2,96%. Indicele compozit BET C, al tuturor acţiunilor cu excepţia SIF-urilor, câştiga  peste 3%, iar indicele BET, care este considerat oficial  reprezentativ, creştea cu 3,33%. BET este al celor mai importante 10 acţiuni.

Cei mai urmăriţi indici bursieri din Europa, CAC 40 al bursei pariziene şi DAX al celei din Frankfurt creşteau cu peste 1,7%, respectiv cu peste 1,2%. Valoarea tranzacţiilor (lichiditatea) era suficient de mare pentru a considera creşterile eliogibile de ase înscrie într-o tendinţă ascendentă mmai durabilă decât pentru  o zi. Cel puţin, pentru Bucureşti 12 milioane de euro nu este o cifrpă prea des întâlnită.

Creşterile de la BVB sunt încurajate de condiţiile favorabile externe, dar se bizuie mai ales pe două argumente autohtone.

Mai întâi, acţiunile SIF-urilor  se află „în plin raliu“, potrivit jargonului brokerilor, pentru că se aşteaptă dividende mari de la ele, din banii luaţi pe vânzarea pachetelor pe care le-au deţinut la BCR.
În plus, investitorii se află în plină campanie de acumulare de acţiuni SIF, ca urmare a intrării în vigoare a legii care creşte pragul maxim de deţinere de la 1 la 5%.

Pe de altă parte, se aşteaptă ca noua conducere a BVB să fructifice mai bine potenţialul de dezvoltare a pieţei româneşti, inclusiv prin oferirea celor mai bune condiţii de listare a marilor companii energetice de stat şi nu numai a acestora.

Noul consiliu de adminitraţie al BVB urmează să se întâlnească săptămâna viitoare. De la această întâlnire se aşteaptă poate chiar desemnarea noului director general al Bursei din Bucureşti, cu toate că majoritatea administratorilor acesteia par să fie de acord că „există probleme mai importante decât alegerea unui nou director“, făcând aluzie tocmai la oferta publică de acţiuni Hidroelectrica.


Ce spune Europa

Pieţele sunt pe cale să aibă cel mai bun început de an din 1998 încoace, pe fondul modului favorabil în care majoritatea ţărilor Uniunii Europene susţin tratatul fiscal, potrivit Bloomberg.

„Pieţele sunt într-o stare de spirit mai favorabilă riscului şi ar putea continua să crească, doar dacă  evenimente, cum ar fi summit-ul de ieri, nu evidenţiază noi riscuri. Liderii europeni vor fi învăţat cum să abordeze problemele, adică nu  cu capul în nisip în speranţa vor dipărea”, a comentat  Alexander Kraemer, analist la Commerzbank în Frankfurt, citat de Bloomberg.

Pe de altă parte,  pe piaţă creşte speranţa, incurajată de premierul grec şi „confirmată“ de alte surse, că Grecia va încheia cu succes, săptămâna aceasta, negocierile cu creditorii săi. Ştergerea unei părţi din datorii şi amânarea altora ar urma să ferească Grecia de declararea incapacităţii de plată, cu consecinţe dezastruoase pentru ea însăşi pentru mulţi ani şi altele, foarte periculoase pentru întreaga Europă.

Evitarea falimentului de către Grecia îndepărtează pericolul de Portugalia, care este următoarea ţintă a speculatorilor.

Totodată, „diverşi factori de risc, cum ar fi posibilitatea de restructurare a datoriei portugheze, sunt trecuţi în rezervă, în speranţa că mai multe bănci centrale importante vor injecta lichiditate pe pieţe”, a declarat Sebastien Galy, de la Societe Generale, citat de Reuters.

Şi piaţa americană ar putea deschide în creştere, căci „se pare ca tendinţa este de a tranzacţiona în creştere, în absenţa unor veşti proaste din Europa „, a adăugat Bill O’Neill, director de investitii de la Merrill Lynch Wealth Management.

Totuşi, grijile nu au fost lăsate să dispară de datele macroeconomice ale Zonei Euro, unde şomajul a atins un nivel record în luna ianuarie.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Cel mai mare regret al cântăreței Nico! Are legătură cu trupa B.U.G. Mafia
Fanatik.ro
Denis Drăguș renunță la o avere pentru a semna cu FCSB! Câți bani vrea de la Trabzonspor
Capital.ro
Se introduce portofelul digital. Schimbare majoră pentru români și restul europenilor începând din 2027. Documentele care vor putea fi folosite direct pe telefon
Playtech.ro
Ce ar însemna pentru România intrarea în „junk”. Cum ar putea fi afectați direct românii, de la rate la taxe
Adevarul
Atac spectaculos în Marea Neagră. Ucrainenii au scufundat nava rusă „Izumrud”, implicată în incidentul din strâmtoarea Kerci
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine sunt cei doi alpiniști români găsiți morți în Alpii italieni. Emil și Cornel au căzut într-o crevasă la aproximativ 3.700 de metri altitudine
iamsport.ro
Mitică Dragomir șterge pe jos cu finanțatorul din SuperLiga: ”Vai de mine, am ținut cu el, dar nu îmi place! Ce să facă antrenorul?!”
MediaFlux
Când Bulgaria a încetat să fie gluma noastră și noi am devenit gluma Europei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?