CUTREMUR în Bulgaria, resimţit şi în România

Un cutremur cu magnitudinea de 3.6 s-a produs în această dimineaţă în Bulgaria, anunţă INFP.
Eugen Chelemen
28 mart. 2014, 05:21
CUTREMUR în Bulgaria, resimţit şi în România

Cutremur cu magnitudinea 3.5 la graniţa de sud a României, la o adâncime de doar 35 de kilometri. Cutremurul vine după ce miercuri seară un seism cu magnitudinea de 4,8 grade pe scara Richter s-a produs, în zona seismică Vrancea, la o adâncime de 200 kilometri, potrivit Institutului Naţional pentru Fizica Pământului (INFP).

Acesta a fost cel mai mare cutremur, ca magnitudine, produs anul acesta în zona Vrancea. Un seism de 4,7 grade a fost înregistrat de asemenea în 23 ianuarie.

La 6 octombrie 2013, în Vrancea s-a produs un cutremur de 5,5 grade pe scara Richter, cel mai mare din ultimii patru ani. Seismul a fost simţit şi la Bucureşti, dar şi în nordul Bulgariei şi în Republica Moldova.

Anul trecut, în zona Vrancea s-au mai produs opt seisme cu magnitudinea de cel puţin 4 grade, la 21 noiembrie (4,4 grade), 15 octombrie (4,7 grade), 11 august (4,5 grade), 28 iulie (4 grade), 12 iulie (4,1 grade), 20 iunie (4,2 grade), 21 aprilie (4,2 grade) şi 6 martie (4,2 grade)

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Alina Pușcău vorbește cu greu despre efectele tratamentului: „Începe să îmi cadă părul” | VIDEO
Fanatik.ro
Șumudică vrea să dea o dublă lovitură la CFR: un jucător lui Rădoi și un super fotbalist de la Galatasaray. Exclusiv
Capital.ro
Marius Budăi atacă PNL după prăbușirea investițiilor străine: Explicați-ne de ce România a pierdut banii care trebuiau să rămână și să fie reinvestiți aici
Playtech.ro
Piața muncii încetinește în România. Unde se mai fac angajări și ce domenii au cele mai multe locuri de muncă vacante
Adevarul
„Mama mea este postac AUR”. Povestea unui tânăr care și-a descoperit mama într-un grup de partid
wowbiz.ro
Cine era medicul de la Spitalul Universitar de Urgență București care s-a sinucis! Avea doar 28 de ani
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce a ieșit la iveală după ce medicul rezident de 28 de ani și-a pierdut viața la Spitalul Universitar. Ce se întâmpla, de fapt, în familia lui: „Nu a suportat”
iamsport.ro
S-a întâlnit cu Radu Naum la piață și a rămas perplex: ”Mi-a dat o palmă! Mă gândeam: «Cine face asta?»”
MediaFlux
Lovitură pentru Zelenski de la cine se aștepta mai puțin! Cel mai mare susținător i-a devenit dușman și îl vrea jos
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat