Prima zi de sesiune, ultima zi de opoziţie parlamentară

Deputaţii şi senatorii USL îşi vor întârzia cu o zi începerea grevei parlamentare decisă de către conducerea Uniunii. Motivul este alegerea în plen a componenţei Birourilor Permanente a celor două Camere. După desemnarea reprezentanţilor PSD şi PNL în Birouri, aceştia nu vor participa la şedinţele acestora astfel încât soluţionarea problemei cvorumului conducerii Parlamentului să cadă tot în sarcina puterii.
Adrian Ilie
01 feb. 2012, 08:40
Prima zi de sesiune, ultima zi de opoziţie parlamentară

Conform procedurii standard, la prima şedinţă de plen a fiecărei Camere sunt aleşi membrii Biroului Permanent pentru sesiunea în curs, în funcţie de algoritmul politic. Astfel atât puterea, cât şi opoziţia sunt reprezentate în mod proporţional.

Chiar dacă USL a decis ca parlamentarii săi să nu mai participe la lucrările plenului, se va face o excepţie chiar în prima zi pentru ca şi opoziţia să aibă ocazia să desemneze reprezentanţi în BP-uri. Numirea acestora va fi doar onorifică atâta vreme cât PSD şi PNL au decis să boicoteze şi lucrările acestor foruri.

Însă prin ocuparea, cel puţin teoretică, a posturilor ce le revin, se crează problema cvorumului de şedinţă pe care vor trebui să-l asigure reprezentanţii arcului guvernamental. Astfel, eventuale absenţe printre aceştia ar face ca şedinţele să nu se mai poată desfăşura.

De altfel, greva parlamentară generalizată la nivelului plenului şi comisiilor a avut un precedent în 2010. După votul contestat la Legea pensiilor din 2010, opoziţia a decis să nu mai participe la şedinţele Biroului Permanent al Camerei Deputaţilor fapt care a făcut ca circa 10 şedinţe să nu mai aibă cvorum, mai ales că opoziţia avea un vot în plus în BP.

A fost nevoie ca puterea să accepte negocieri între liderii de grup pentru a stabili un set de bune practici parlamentare. Între timp însă, UNPR a primit dreptul de a-şi desemna membri în conducerea Parlamentului astfel încât opoziţia a pierdut majoritatea în cele două foruri de conducere de la Senat şi Camera Deputaţilor, dar puterea va trebui să nu aibă niciun fel de absenţe în BP-uri, dacă doreşte ca şedinţele acestora să se desfăşoare corect.

Cutuma parlamentară arată că schimbările în Birourile Permanente de la începutul sesiunilor ordinare sunt minore faţă de componenţa aleasă la începutul legislaturii, însă acum sunt certe două modificări. La Camera Deputaţilor, Adrian Năstase a anunţat că nu va mai candida la postul de vicepreşedinte din partea PSD, ca urmare a sentinţei primite în dosarul „Troferul Calităţii”.

De asemenea, UNPR va trebui să găsească un înlocuitor pentru vicepreşedintele Senatului, Cristian Diaconescu, desemnat recent în funcţia de ministru al Afacerilor Externe.

DailyBusiness
Ucraina elimină limbile rusă și „moldovenească” de pe lista limbilor protejate. Româna își păstrează statutul oficial
Spynews
Noi informații în cazul tinerei care a murit după ce a născut la un spital privat din Constanța. Spitalul, explicații privind documentele medicale
Fanatik.ro
Cum a ajuns scandalul de la baza FCSB să se transforme într-o afacere pentru Gigi Becali: „Acum am aflat și eu de la nepotul meu”
Capital.ro
Regulă pentru românii care locuiesc la bloc. E nevoie de autorizație pentru ușă. Nu se montează în propriul apartament fără document
Playtech.ro
De ce să pui un burete de vase la congelator: Un truc simplu care previne o problemă mare
Adevarul
Ar trebui să ne îngrijoreze înmulțirea șacalilor? „Lumea are impresia că haite masive bântuie și pustiesc”
wowbiz.ro
Ți se rupe sufletul! Marele regret cu care Marinela Chelaru a plecat la cele veșnice
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
Tudor Băluță și-a scos la mall soția exotică: frumoasa din Republica Dominicană și-a expus naturalețea în toată splendoarea
kanald.ro
El este tânărul care a spulberat o mamă și pe copilul aflat în cărucior, pe o trecere de pietoni din București. Mesajul postat de șofer, chiar înainte de tragedie
Cancan.ro
'Nu e vina medicilor, ci a soțului! Voia 6 copii'. Acuzații dure după moartea Mădălinei din Giurgiu
iamsport.ro
Atac necruțător la adresa lui Mircea Lucescu: ”Stai acasă, plimbă-ți nepoții, du-te în parc, joacă șah! Și-a păstrat comportamentul securistic”
MediaFlux
Val de ninsori în România! Alertă ANM
stirilekanald.ro
"Nu e vina medicilor, ci a soțului! Voia șase copii și uterul soției intact!” - Reacția dură a lui Nicu Ștefănuță după moartea tinerei din Constanța
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025