Poliţia analizează dacă mâncarea servită la bordul avionului dispărut era otrăvită

Poliția investighează dacă produsele alimentare servite la bordul avionului de pasageri din Malaezia, dispărut acum trei săptămâni, erau otrăvite.
Alina Costache
03 apr. 2014, 08:31
Poliţia analizează dacă mâncarea servită la bordul avionului dispărut era otrăvită

Poliţia malaeziană investighează mâncarea care le-a fost servită pasagerilor Boeing-ului companiei Malaysia Airlines, pentru a elimina ipoteza unei posibile otrăviri a acestora şi a membrilor echipajului, potrivit Sydney Morning Herald.

Ofițerul de poliție malaezian Khalid Abu Bakar a declarat că firma de catering care a livrat produsele alimentare avionului este cercetată în cadrul unei investigaţii. Deocamdată nu s-a descoperit vreun indiciu semnificativ cu privire la dispariția avionului cu 239 de persoane la bord, pe 8 martie.

Inspectorul General Khalid a spus că este analizat fiecare unghi posibil pentru a exclude sabotajul.

Între timp, echipa internaţională continuă fără succes căutările într-o zonă maritimă cu o instabilitate meteorologică ridicată. Australia conduce operaţiunile de ‘periere’ a Oceanului Indian în colaborare cu China, Coreea de Sud, SUA, Japonia, Malaezia şi Noua Zeelandă.

Zece avioane şi zece nave au pornit luni în căutarea zborului MH370 într-o zonă de 319.000 kmp, la 1850 km vest de Perth (Australia), unde ultimele analize arată că ar fi căzut Boeingul. Toate obiectele recuperate până acum s-au dovedit că nu au nicio legătură cu aeronava dispărută.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
Secretul succeselor lui David Popovici, Ilie Năstase și Simona Halep, dezvăluit de Mircea Lucescu: „Totul stă în asta. E ceva fantastic!”
Capital.ro
EXCLUSIV. Plata pensiei pe card în România. Modificarea necesară între bănci și Casa de Pensii: Toată lumea ar câștiga
Playtech.ro
Cine are prioritate în rampă? Regula dă bătăi de cap şoferilor
Adevarul
„Mama ta a făcut-o!”. Limbaj suburban la Casa Albă la o întrebare despre locul stabilit pentru întâlnirea dintre Trump și Putin
wowbiz.ro
Durere fără margini la Curtea de Argeș. Femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni a fost înmormântată. Imaginile cu băiatul cel mare sunt sfâșietoare: „O aștepta să vină la școală…”
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Tânără de 19 ani l-a refuzat pe milionarul de 48 de ani
kanald.ro
INCENDIU în sectorul 6 din București! S-a emis RO-ALERT
Cancan.ro
Câți bani primesc de la stat locatarii blocului din Rahova? Rămân fără case, după ce clădirea va fi demolată
iamsport.ro
Ion Țiriac l-a văzut pe David Popovici când era copil și a rămas marcat de ceea ce a urmat: 'L-am cunoscut din întâmplare'
MediaFlux
Românii care nu primesc pensie indiferent de vârstă. Cât trebuie să lucrezi de fapt pentru a beneficia de pensie de la stat
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025