Firea îl acuză pe Băsescu de atac la adresa fostului sau soţ: „Mai trebuie să se ia de fiul meu de un an”

Senatorul PSD Gabriela Firea a venit, miercuri, la Parchetul ICCJ, însoţită de avocat, pentru a depune plângere pe numele preşedintelui Traian Băsescu, pentru ameninţare şi şantaj. Senatorul PSD l-a atacat dur pe Traian Băsescu după depunerea plângerii.   
Filip Stan
16 apr. 2014, 10:12
Firea îl acuză pe Băsescu de atac la adresa fostului sau soţ:

Senatorul Gabriela Firea a declarat miercuri ca a fost bulversata de atacul dur al presedintelui de marţi seara. Ea a precizat că fiul său cel mare a interpretat spusele presedintelui ca un atac inclusiv la soţul său decedat.

„Fiul meu s-a simţit umilit. El s-a gândit că prin spusele preşedintelui că barbatii pe care i-am susţinut au sfârşit-o prost, s-a referit şi la fostul meu soţ, care da, a sfârşit-o prost, a murit după ce a suferit ani de zile. Dar nu i s-a întâmplat asta din cauza senatoarei Gabriela Firea din Comisia de ancheta Nana. (…) Nu i-a rămas decât să se războiască cu morţii, cu fostul meu soţ”, a spus Firea.

„Dacă preşedintele se foloseşte de pupitrul de la Cotroceni, mă folosesc şi eu să-i transmit un mesaj. Am fost bulversată, m-am simţit jignită, mai ales când s-a făcut referire la bărbaţii din viaţa mea. Mă aştept ca-n ziua când va fi prezentat raportul final al Comisiei Nana, preşedintele să vină cu un dosar în care să arate că fiul meu, în vârstă de un an, are probleme la locul de joacă, că a furat maşina lui Gigel”, a declarat Gabriela Firea.

Senatorul PSD Gabriela Firea s-a prezentat miercuri la Parchetul General, unde a depus o plângere penală împotriva preşedintelui Traian Băsescu, pe care îl acuză de ameninţare şi şantaj.

Senatorul PSD a declarat că s-a gândit mult înainte de a depune la Parchet plângerea penală împotriva preşedintelui Traian Băsescu şi că, din punct de vedere uman, l-a iertat pe şeful statului.

„M-am gândit foarte mult aseară dacă să vin să depun plângerea penală, dat fiind faptul că suntem în postul Paştelui, în Săptămâna Mare, şi în Cartea Sfântă se spune că trebuie să iertăm de şapte ori de câte şapte celor care ne greşesc, dacă vrem să fim mântuiţi, şi vă asigur că eu l-am iertat din punct de vedere uman pe domnul Traian Băsescu”, a declarat Firea după ce a depus plângerea penală la Parchetul General.

Ea susţine însă că are datoria şi responsabilitatea să apere onoarea Parlamentului şi că justiţia trebuie să decidă dacă plângerea sa este întemeiată.

Senatorul PSD Gabriela Firea a declarat miercuri că se aşteaptă ca preşedintele Traian Băsescu să facă dezvăluiri şi despre fiul ei în vârstă de 1 an şi 10 luni, cum că ar fi furat jucăria unui alt copil.

Gabriela Firea a depus miercuri la Parchetul General o plângere penală împotriva lui Traian Băsescu, pe care îl acuză de ameninţare şi şantaj.

‘Mă aştept ca în ziua în care raportul Comisiei Nana va fi prezentat în plenul Parlamentului, Traian Băsescu, tot de la tribuna Palatul Cotroceni şi tot cu steagurile în spate, să facă dezvăluire în legătură cu fiul meu de 1 an şi 10 luni şi să ne anunţe că a primit petiţii la Palatul Cotroceni cum că acesta ar avea probleme grave la locul său de joacă şi că prezintă un potenţial infracţional, pentru că a aflat dumnealui, prin consilieri şi sfătuitori, că a furat maşinuţa lui Gigel’, a spus Firea la ieşirea din Parchetul General.

Ea a adăugat că a fost bulversată de declaraţiile pe care Traian Băsescu le-a făcut marţi seară la adresa ei, iar fiul ei cel mare s-a simţit ‘profund umilit şi jignit’.

În opinia sa, lui Traian Băsescu nu i-a mai rămas nimic altceva de făcut ‘decât să se războiască cu morţii, cu fostul meu soţ, întinându-i memoria’.

Firea a fost însoţită de avocatul său, Lucian Bolcaş, care a precizat faptul că separat de această plângere va fi depus la Parchetul General un denunţ semnat de foarte mulţi parlamentari împotriva lui Traian Băsescu.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Fructul bogat în potasiu și minerale care ajută la scăderea tensiunii. Se găsește în toate magazinele din România la un preț mic, dar puțini români știu ce beneficii are
Capital.ro
Proprietarii de la bloc NU au voie. Se obține obligatoriu acordul vecinilor. Nu poți schimba în propriul apartament
Playtech.ro
Pericol ascuns în bucătărie: acest aparat provoacă cele mai multe incendii vara. Nu-l lăsa în priză
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul reproș la adresa lui Nicușor Dan în coaliție. „În loc să-l desemneze pe Bolojan premier, a întărit PSD” SURSE
wowbiz.ro
Când intră prima tranșă de bani din 2025 pe cardul de alimente. Voucherele sociale au o valoare mai mică în acest an!
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Tichete pentru plata energiei. Ultimele detalii despre sprijinul oferit de stat
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, imagini incendiare în costum de baie, după ce a slăbit enorm
kanald.ro
Destin frânt la doar 18 ani. Darius este tânărul care a murit pe loc, în Maramureș, după ce a intrat cu mașina în zidul unei case
Cancan.ro
BREAKING | Ion Iliescu a fost operat astăzi! Medicii au oferit detalii de ultimă oră despre starea lui
Playsport.ro
Începând cu 20 iunie, UE forțează producătorii: telefonul tău trebuie să reziste la 800 de...
Capital.ro
Se pune limită la apă. Proprietarii de case trebuie să declare cantitatea consumată. Decizia se aplică din 6 august 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Dezvăluiri despre aranjamentele funerare ale lui Ion Iliescu: Unde va fi înmormântat
MediaFlux
Anunțul medicilor privind starea lui Ion Iliescu. Doctorii au confirmat cancerul...
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat