Sorin Oprescu: Toate problemele apărute în Capitală din cauza ploii torenţiale, remediate

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat, luni, la comandamentul de urgenţă organizat după potopul care a lovit Bucureştiul duminică după-masă, că este mulţumit de modul în care autorităţile au intervenit şi au remediat toate problemele apărute în urma ploii torenţiale.
Iulian Tudor
05 mai 2014, 10:29
Sorin Oprescu: Toate problemele apărute în Capitală din cauza ploii torenţiale, remediate

Sunt mulţumit de cum s-a acţionat în Bucureşti după ploaia torenţială. Trebuie să fim pregătiţi să putem acţiona în acelaşi fel, într-o situaţie similară. La 20-30 de litri pe metru pătrat nicio canalizare nu poate să facă faţă„, a declarat primarul Sorin Oprescu.

Edilul a precizat că încă mai există în Bucureşti zone unde apa se scurge mai greu, dar că nu mai există zone inundabile, din cauză că au fost reparate canalizările.

Mulţumesc structurilor că au acţionat în timp util. Nu suntem obişnuiţi cu asta, dar nici cu 60 de litri pe metru pătrat. În timpul ploii s-a intervenit cu 65 de utilaje Apa Nova, 38 de autocurăţătoare, 23 de Dacii pompe. Printre zonele unde au fost acumulări masive de apă se numără Theodor Pallady, bulevardele Unirii, Mircea Vodă, străzile Râmnicu Sărat, Doamnei, Energeticienilor, Brezoianu, Calea Vitan. În sectorul 1 au existat 15 zone cu probleme din cauza inundaţiilor, în sectorul 2, 18 zone, în sectorul 3, 17, în sectorul 4, 33, în sectorul 5, 44 zone, în sectorul 6, 11 zone

De asemenea, 10 echipaje de la Poliţia Locală au intervenit pentru fluidizarea circulaţiei rutiere. Serviciul dispecerat a primit 107 sesizări cu privire la zonele inundate şi copaci căzuţi. Problemele apărute au fost remediate până la ora 1.00 noaptea. Mai mult, acumulările de apă din Bucureşti au fost remediate în două ore. Nu mai există copaci căzuţi şi panouri smulse de vânt în niciun cartier din Capitală. Toate sesizările au fost remediate de Apa Nova, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă şi operatorii de salubritate din fiecare sector„, a declarat Sorin Oprescu în cadrul comandamentului de urgenţă.

VEZI ŞI: Imagini de coşmar în Capitală, după ploaia torenţială. Zeci de maşini, blocate în stratul de grindină

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Dinamo, aproape de tragedie în Vinerea Mare! „Câinii” au scăpat ca prin minune de un accident aviatic. Video
Capital.ro
Românii ar putea să-și recupereze banii de la bancă. Decizia care se pregătește în România privind dobânzile
Playtech.ro
Câte calorii are un ou roșu, o felie de cozonac și o porție de miel. Tabel complet. Cât îngrașă masa de Paște într-o singură zi
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Giovanni Becali a dat cărțile pe față în privința morții lui Mircea Lucescu: ”Nu se mai putea vindeca”
MediaFlux
Singurul mall din București deschis de Paște în 2026. Unde mergem când ne plictisim de ouă, drob și pască
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj