Record absolut la transplantul renal de la donatori în moarte cerebrală, la Spitalul Fundeni

Transplantul renal de la donatori în moarte cerebrală a înregistrat un record absolut anul trecut - 77 de intervenţii, a declarat miercuri academicianul Ioanel Sinescu, şeful Centrului de Chirurgie Urologică, Dializă şi Transplant Renal Fundeni.
Iulian Tudor
07 mai 2014, 11:12
Record absolut la transplantul renal de la donatori în moarte cerebrală, la Spitalul Fundeni

Pentru 2013 putem vorbi despre un record absolut în ceea ce priveşte transplantul renal de la donatori în moarte cerebrală – 77 de astfel de transplanturi. Dacă ne gândim că în anul 1998 au fost efectuate doar două transplanturi cu rinichi de la astfel de donatori, creşterea este spectaculoasă. Este important să precizăm că în momente tragice sunt persoane care se gândesc la salvarea altor vieţi„, a afirmat acad. I. Sinescu în deschiderea celei de-a XXX-a ediţii a Congresului Naţional de Urologie ROMURO, potrivit Agerpres.

Potrivit acestuia, 7.584 de internări au fost făcute în 2013 în acest centru, în creştere faţă de 2012, când numărul internărilor a fost de 6.781. Din totalul internărilor, 7.391 au fost pentru proceduri urologice, media zilnică fiind de 35.

În ceea ce priveşte operaţiile deschise, numărul acestora a fost în continuă scădere din 2010 încoace, de la 3.667, la 3.422 în 2011, 3.218 în 2012 şi 3.173 în 2013.

La capitolul transplanturi renale, anul 2013 a fost unul de vârf pentru ultimii cinci ani, fiind realizate 115 astfel de intervenţii, în creştere de la 55 în 2012.

Cea de-a XXX-a ediţie a Congresului National de Urologie ROMURO, cu participare internaţională, va fi un nou succes pentru urologia românească, plasând medicina din România pe harta comunităţilor urologice performante. Prin sesiunile şi dezbaterile care au loc în cadrul acestui eveniment de amploare, specialişti de top din urologia internaţională vor aduce un plus de valoare acestui complex domeniu medical„, a subliniat acad. prof. dr. Ioanel Sinescu.

Integrată ca specialitate încă de la începuturile ei în Europa (1909) iar juridic din anul 2005, Asociaţia Română de Urologie se dezvoltă ‘cu multă vigoare în performanta şi generoasa arie’ profesional-ştiinţifică patronată de Asociaţia Europeană de Urologie (EAU), a spus Sinescu.

„Rezultă, cu prisosinţă, că urologia românească, prin tot ceea ce înseamnă şi reprezintă ea, este o urologie europeană”, a adăugat Sinescu, preşedintele ARU şi rectorul UMF Carol Davila.

La rândul său, prof. dr. Dan Mischianu, preşedintele celui de-al XXX-lea Congres al Asociaţiei Române de Urologie, a susţinut că urologul modern a depăşit demult etapa de uroscopist sau endoscopist, fiind obligat să fie nu numai un chirurg îndemânatic, ci şi un urolog prietenos, capabil şi dornic să coopereze cu colegi din multe alte specialităţi, nefrologi, dermatologi, cardiologi, endocrinologi, internişti şi mulţi, mulţi alţii, pentru a diagnostica şi trata bine şi competent toţi bolnavii.

„Urologia, ca specialitate chirurgicală, se redescoperă zi de zi şi este perfect conectată la noul din tehnologie. Cred, absolut fără niciun dubiu, că într-un început de mileniu debordant, printre display-uri, PC-uri, online-uri, facebookuri, markeri şi eprubete care conţin, până la urmă, sânge uman, urologul trebuie să rămână în primul rând un clinician”, a spus Mischianu.

Congresul Naţional de Urologie ROMURO 2014, organizat de Asociaţia Română de Urologie, manifestare ştiinţifică recunoscută şi inserată pe agenda EAU, cu participare internaţională, are loc în perioada 7-10 mai, la Centrul de conferinţe al complexului expoziţional Romexpo.

Pe parcursul celor patru zile ale ROMURO 2014 sunt programate mai multe sesiuni şi dezbateri conduse de reputaţi profesori urologi atât din ţară, cât şi din străinatate, ce acoperă toate cele 13 supraspecialităţi ale Urologiei. Acestora li se adaugă cursurile ESU (European School of Urology), parte deosebită a Congresului, program educativ-ştiinţific care desăvârşeşte integrarea urologiei româneşti în cea europeană şi internaţională.

DailyBusiness
Presiuni asupra lui Viktor Orbán, Liderii UE cer deblocarea urgentă a finanțării pentru Ucraina
Spynews
Irina Fodor, detalii impresionante din culisele căsniciei cu Răzvan Fodor. Prin ce momente grele au trecut de-a lungul timpului
Fanatik.ro
FCSB, baraj cu FC Botoșani pentru Europa?! Gigi Becali l-a ironizat pe Iftime: „Îl decapitez! Bea 3 sticle de șampanie”
Capital.ro
Ajutoare de până la 1.000 de lei pentru pensionari. Anunțul Ministrului Manole: Variantă pe care am căzut de acord este să reducem alte cheltuieli
Playtech.ro
Ce este asigurarea pentru pierderea locului de muncă şi cât costă lunar. Din ce în ce mai mulţi apelează la acest serviciu
Adevarul
Schimbări radicale în Codul Rutier: amenzi mai mari și toleranță zero pentru neplată. Când intră în vigoare noile reguli
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un avion a aterizat de urgență în București! Clipe de panică printre pasageri
iamsport.ro
Foto-bombă! Cum arată discursul pe care Ilie Drăgan n-a fost lăsat să-l citească la alegerile FRF
MediaFlux
Acord în coaliția de guvernare privind bugetul pe 2026! Bolojan anunță că pachetul social al PSD intră în buget. Se reiau dezbaterile
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj