Băsescu: UE a alocat României 105 milioane de euro pentru tineri

Preşedintele Traian Băsescu a susţinut sâmbătă, la Arad, că Uniunea Europeană a alocat României 105 milioane de euro pentru tineri, fonduri care trebuie cheltuite în perioada 2014-2015, în caz contrar fiind redistribuite pentru alte tipuri de programe.
Iulian Tudor
10 mai 2014, 18:27
Băsescu: UE a alocat României 105 milioane de euro pentru tineri

„Mecanismele prin care aceşti bani trebuie să fie puşi la dispoziţia tinerilor nu au fost create, iar tinerii nu ştiu că Uniunea Europeană le-a dedicat 105 milioane de euro, care trebuie cheltuiţi în 2014 şi 2015, pentru a se crea locuri de muncă pentru ei„, a precizat preşedintele Traian Băsescu, potrivit Agerpres.

De asemenea, şeful statului a vorbit şi despre o altă resursă pusă la dispoziţie de Uniunea Europeană, de 465 de milioane de euro, pentru România, pentru a crea locuri de muncă pentru persoanele defavorizate.

Deci, pentru tineri – 105 milioane, iar pentru persoane defavorizate, în care tinerii intră, alte 465 de milioane, pentru a se crea întreprinderi mici şi mijlocii. Cei 105 milioane sunt despărţiţi de cele 465 de milioane, pentru că cele 465 de milioane pot fi utilizate şi pe un spectru mai larg, spre exemplu să creezi IMM-uri în mediul rural, unde oamenii n-au locuri de muncă, pe când cei 105 milioane trebuie să fie utilizaţi strict pentru cetăţeni ai României cu vârstă până la 35 de ani„, a explicat preşedintele Băsescu.

Preşedintele a spus că România nu are probleme cu şomajul în rândul tinerilor, dar a atras atenţia că banii respectivi trebuie cheltuiţi în interesul lor.

Faţă de media UE, România are un şomaj acceptabil, deşi în creştere faţă de anul 2010 şi 2011. Dar în acest procent de 7,2% şomaj sunt euroregiuni, cum ar fi cele din sud şi centru, unde şomajul în rândul tinerilor atinge 25%. Deci, aceşti bani trebuie utilizaţi aici, cei 105 milioane pot fi utilizaţi pe proiecte foarte simple, cu alocare imediată„, a precizat preşedintele Băsescu.

Traian Băsescu a mai explicat mecanismul de funcţionare a fondurilor alocate în perioada următoare de la Bruxelles.

În Consiliul European s-a stabilit că fiecare stat membru care doreşte să creeze locuri de muncă pe programe naţionale poate să pună în garanţie la Banca Europeană de Investiţii o sumă care este repartizată pentru fonduri de coeziune. România, spre exemplu, are 21 de miliarde fonduri de coeziune din totalul de 43 de miliarde, cât este bugetul alocat de UE pentru exerciţiul următor. Guvernul poate să pună în garanţie un miliard de euro din cei 21 de miliarde şi să primească de la BEI trei miliarde de euro, cu care să creeze locuri de muncă pentru persoane defavorizate, pentru tineri pe orice tip de program vrea să funcţioneze, aceasta fiind o a treia şi cea mai mare sursă de creare de locuri de muncă în proiecte dedicate„, a mai spus preşedintele Traian Băsescu.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Bonusuri de câte 10.000 de lei pentru șoferi, la Transelectrica! Prime speciale de peste 40 de milioane, date chiar și din banii de concedii medicale
Capital.ro
Taxă obligatorie în România. Șoferii care achită până la 5.315 lei. Decizia se aplică de la 1 iulie
Playtech.ro
Obiectul pe care nu ai voie să îl ţii în maşina vara. Se dau amenzi de mii de lei, toţi şoferii ignoră regula
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Fals grosolan în România. Nimic nu e adevărat
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cod galben de caniculă și disconfort termic în sudul României! Temperaturile maxime vor atinge 36 de grade Celsius
Cancan.ro
BREAKING | Delia Gaspar a murit într-un accident rutier cumplit, la doar 34 de ani 😢
Playsport.ro
Vârsta de pensionare în România trebuie schimbată pentru anumite categorii, consideră...
Capital.ro
Doliu în lumea muzicală. A murit un celebru artist. A lăsat în urmă o moștenire artistică de neînlocuit
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Putin e scos din minți! Lovitura decisivă dată de UE
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Mugur Isărescu are probleme în afacerile familiei