Veşti proaste pentru şoferi: Anunţul făcut de Poliţia Rutieră

 IGPR anunţă 40 de permise suspendate şi 900 de sancţiuni aplicate într-o singură zi.
Alina Costache
17 mai 2014, 10:12
Veşti proaste pentru şoferi: Anunţul făcut de Poliţia Rutieră

Peste 900 de sancţiuni contravenţionale au fost aplicate de poliţiştii rutieri şi de la transporturi, într-o singură zi, în timpul unei acţiuni ce s-a desfăşurat în 10 judeţe, pentru reducerea numărului accidentelor de circulaţie ce au loc la trecerile la nivel cu calea ferată, iar pentru 40 de conducători auto s-a dispus măsura suspendării exercitării dreptului de a conduce autovehicule.

‘La data de 15 mai, Direcţia Rutieră şi Direcţia de Poliţie Transporturi din cadrul IGPR au organizat o acţiune pentru prevenirea accidentelor de circulaţie soldate cu victime omeneşti şi pagube materiale, ce au loc la trecerile la nivel cu calea ferată, pe fondul nerespectării de către participanţii la trafic a regulilor rutiere’, informează un comunicat al Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR) remis sâmbătă AGERPRES.

Peste 300 de poliţişti ai structurilor de poliţie rutieră şi transporturi au acţionat în zona trecerilor la nivel cu cale ferată, în judeţele Cluj, Sălaj, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Satu-Mare, Maramureş, Timiş, Arad, Caraş-Severin şi Hunedoara, constatându-se cinci infracţiuni la regimul circulaţiei şi fiind aplicate 909 sancţiuni contravenţionale, dintre care 152 pentru nerespectarea regulilor de trecere la nivel cu calea ferată.

‘Poliţiştii au reţinut, în vederea suspendării, permisele de conducere a 40 de conducători auto, dintre care 19 nu au respectat regulile de trecere la nivel cu calea ferată şi cinci au depăşit pe platforma căii ferate sau au efectuat depăşirea la mai puţin de 50 m de aceasta. De asemenea, pentru defecţiuni tehnice, poliţiştii au retras trei certificate de înmatriculare’, se arată în comunicat.

Poliţia Română recomandă tuturor conducătorilor auto să respecte regulile de circulaţie la trecerile de nivel cu calea ferată, iar în zonele neprevăzute cu semnale luminoase sau acustice, conducătorul auto trebuie să se asigure temeinic înainte de a proceda la traversarea unei treceri la nivel cu calea ferată.

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Diana Munteanu a impresionat în costum de baie! Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cine a obținut mega-contractele IT din Sănătate. Legăturile politice ale firmei câștigătoare
Capital.ro
Doliu în televiziune. A murit actorul care a încântat generații de tineri. Drum lin, maestre!
Playtech.ro
Imagini de neratat cu Nicuşor Dan şi Mirabela Grădinaru! Cei doi au fost filmaţi într-o ipostază nemaivăzută, nu s-au putut abţine
Adevarul
Multinaționalele iau în calcul majorarea prețurilor sau relocarea din cauza taxelor suplimentare
wowbiz.ro
Doliu în lumea sportului! Pilotul de raliuri Dan Bodea a murit în urma unui accident, în timpul autocrossului de la Campulung: „Amintirea ta va rămâne mereu vie”
Evz.ro
România, de la caniculă la vijelii și grindină. Alertă de vreme severă pentru mai multe județe
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
O femeie a fost înjunghiată de fostul ei iubit într-un centru maternal din Călărași
Cancan.ro
Ea este Maria, femeia de 36 de ani înjunghiată de fostul iubit. Atacul s-a petrecut sub privirile îngrozite ale celor doi copii 😢
iamsport.ro
Echipa lui Gică Hagi, implicată într-un blat anchetat la Bruxelles. 'Cu o seară înainte de meci, era o vânzoleală cu pariurile'
MediaFlux
Carduri cu 500 de lei pentru rechizite. Ministrul Dragoș Pîslaru: ”Trebuie cheltuiți până pe 31 august”
stirilekanald.ro
Raluca Pânzaru NU s-a sinucis! Cum a murit, de fapt! Breaking news
Ce decizie au luat Vladimir Putin și Donald Trump după întâlnirea din Alaska