DEZVĂLUIRE INCREDIBILĂ. De ce n-a fost Rapidul PARTE CIVILĂ în DOSARUL TRANSFERURILOR

Ion Taban, fostul preşedinte al Consiliului de Administraţie al FC Rapid, a explicat de ce clubul din Giuleşti nu s-a constituit parte civilă în procesul împotriva fostului acţionar majoritar, George Copos, în Dosarul Transferurilor.
Filip Stan
20 mai 2014, 15:33
DEZVĂLUIRE INCREDIBILĂ. De ce n-a fost Rapidul PARTE CIVILĂ în DOSARUL TRANSFERURILOR

Ion Taban susţine că cele două transferuri vizate în dosar – Cristi Dulca la Pohang Steelers şi Florin Bratu la Galatasaray – au fost perfectate înainte de constituirea actualei societăţi! Iată comunicatul lui Ion Taban:

În calitatea mea de fost preşedinte al FC Rapid SA şi, în consecinţă, de bun cunoscător al situaţiei în cauză, am de făcut câteva precizări.

1. „Dosarul Transferurilor” a vizat acordurile de transfer ale drepturilor federative ale jucătorilor Dulca Cristian şi Bratu Florin.

2. Acordul privind transferul lui Dulca Cristian a fost realizat în decembrie 1998.

3. Acordul privind transferul lui Bratu Florin a fost realizat în septembrie 2003.

4. Societatea Fotbal Club Rapid SA a fost înfiinţată în martie 2006, prin aportul în natură şi în numerar al unor persoane fizice şi persoane juridice şi nu prin absorbţia sau comasarea altor entităţi juridice ce purtau în denumire sintagma „Rapid”. Această informaţie poate fi verificată de oricine, la Oficiul Registrului Comerţului.

5. Ca atare, societatea FC Rapid SA nu se putea constitui parte civilă întrucât cei doi fotbalişti mai sus amintiţi nu au fost niciodată jucători ai acestei societăţi. Transferurile lor au fost perfectate de alte structuri, în perioada 1998 – 2003, deci cu mult timp înainte de înfiinţarea societăţii Fotbal Club Rapid SA.

6. Este evident că FC Rapid SA nu putea să înregistreze în patrimoniul său un prejudiciu ÎNAINTE DE ÎNFIINŢAREA SA CA ENTITATE JURIDICĂ, motiv pentru care nici nu s-a constituit parte civilă în dosarul penal.

Ion Taban”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Atac de panică la Rapid: Alex Dobre, transportat de urgenţă la spital! Ce se întâmplă cu fotbalistul: informațiile oferite de club. Update exclusiv
Capital.ro
Elena Udrea o desființează pe Kovesi: Traian Băsescu te-a numit pe criterii nu de competența. DNA a făcut abuzuri!
Playtech.ro
Prețuri tot mai mari pe litoralul bulgăresc în 2026. Cât te costă o ieșire la terasă în Balcic
Adevarul
Cum îți treci casa pe numele copilului fără să îți pierzi dreptul de a locui în ea
wowbiz.ro
Ultimele ore din viața Aliciei, eleva ucisă pe câmp în Bihor. Mesajul care spune totul despre ea și apelul video făcut înainte de tragedie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Gestul intimidant pe care Valentin Ceaușescu îl făcea la meciurile Stelei: ”Arbitrii aveau probleme când vedeau asta” / ”El era șeful”
MediaFlux
Actorul Ioan Isaiu, de 56 de ani a murit la filmări. Cum s-a întâmplat
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi