Un necunoscut lasă plicuri cu bani prin Cluj. Indicii pe Facebook pentru găsirea cadoului

O persoană, sub protecţia anonimatului, pune diverse sume de bani în plicuri pe care le lasă în mai multe locuri din Cluj-Napoca, iar cei care găsesc banii trebuie să dea altora cel puţin jumătate din sumă.
Iulian Tudor
04 iun. 2014, 09:13
Un necunoscut lasă plicuri cu bani prin Cluj. Indicii pe Facebook pentru găsirea cadoului

Toată povestea este promovată pe o reţea de socializate, iar binefăcătorul, care îşi ascunde identitatea, spune că nu crede că „bogătanii sau guvernele vor salva ţara, ci românii”, scrie stiridecluj.ro.

„E frumos să văd atâţia români care încă aveţi suflet pentru cel de lângă noi. Nu cred că bogătanii sau guvernele vor salva această ţară, ci noi, fiecare, uniţi împotriva sărăciei şi a nedreptăţii”, a scris iniţiatorul campaniei „Bani cu suflet„.

Citeşte şi Un binefăcător anonim ascunde bani prin oraş şi postează indicii pe Twitter VIDEO

Acesta a spus că pune bancnote de 50 sau 100 de lei în plicuri pe care le lasă în diverse locuri din oraş, în Parcul Mare sau pe Cetăţuie, alături de instrucţiuni potrivit cărora persoana care găseşte banii trebuie să dea altcuiva, într-un gest caritabil, cel puţin jumătate din suma primită.

„Găseşte banii ascunşi în zona Cluj, fă share la poză, cu tag «banicusuflet», şi dă mai departe jumătate din suma găsită în plic „, arată anonimul într-o postare pe reţeaua de socializare.

Anonimul spune că sumele puse în plicuri provin din banii lui şi că a preluat ideea din SUA, unde un milionar anonim a început să doneze bani în plicuri lăsate în diverse locuri.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
În plin război, Dan Șucu și-a deschis academie de fotbal la doar 300 de kilometri de Iran: „Un parteneriat ce sprijină căutarea de talente”
Capital.ro
Harta zborurilor: cine domină plecările și sosirile din aeroporturile românești
Playtech.ro
Ce monedă trebuie să alegi la POS în străinătate pentru a evita costurile suplimentare. Cum poți evita cursurile dezavantajoase
Adevarul
Zelenski și-a schimbat aeroportul de plecare pentru vizitele externe. Liderul ucrainean a utilizat pentru prima dată aeroportul din Chișinău nu pe cel din Polonia
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Banciu a numit naționalele uriașe care ”vor dezamăgi total” la Mondial: ”Zero barat!”
MediaFlux
Putin a intrat în panică. De teama Ucrainei, președintele rus a făcut un gest extrem
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți