Doi bărbaţi, reţinuţi într-un dosar de trafic cu droguri de risc

Procurorii DIICOT Suceava au dispus reţinerea pentru 24 de ore a doi bărbaţi implicaţi în trafic de droguri de risc în municipiile Suceava şi Fălticeni. Aceştia urmează să fie prezentaţi instanţei de judecată a Tribunalului Suceava cu propunere de arestare preventivă, vineri, pentru o durată de 30 de zile.
Iulian Tudor
13 iun. 2014, 09:59
Doi bărbaţi, reţinuţi într-un dosar de trafic cu droguri de risc

Potrivit unui comunicat al DIICOT Suceava, remis vineri AGERPRES, este vorba despre Marius Lăcătuş, de 38 de ani şi Cristian Alexandru Viziteu, de 22 de ani.

Lăcătuş este cercetat pentru săvârşirea infracţiunilor de „introducere în ţară de droguri de risc, fără drept”, constând în aceea că pe 10 aprilie 2014 a primit din Spania, pe numele lui Victor Crupaci, zis „Tractor”, în baza unei înţelegeri prealabile cu acesta, prin intermediul firmei de curierat rapid S.C. L T R SRL, un colet ce conţinea cantitatea de 135,3 grame cannabis. Totodată, el este cercetat pentru infracţiunea de „trafic de droguri de risc” în modalitatea „deţinerii, punerii în vânzare şi vânzării”, constând în aceea că pe 14 martie 2014, cu intenţie directă, a deţinut, a pus în vânzare şi a vândut lui Cristian-Alexandru Viziteu cantitatea de 0,50 grame cannabis.

Citeşte şi Percheziţii în Gorj la suspecţi de trafic de droguri

Viziteu este cercetat pentru săvârşirea infracţiunii de „trafic de droguri de risc” în modalitatea „procurării, deţinerii, punerii în vânzare şi vânzării de droguri de risc”, constând în aceea că, în perioada ianuarie – martie 2014 a procurat de la mai mulţi suspecţi diferite cantităţi de cannabis, pe care le-a vândut ulterior.

Conform sursei citate, procurorii DIICOT Suceava vor solicita judecătorului de drepturi şi libertăţi arestarea a altor doi bărbaţi, în lipsă, a lui Daniel Palamaru şi Victor Crupaci.

Cazul a fost instrumentat împreună cu lucrători de poliţie judiciară din cadrul IGPR – BCCO Suceava – Serviciul Antidrog, cu sprijinul tehnic şi de specialitate al Serviciului Operaţiuni Speciale Suceava şi al Departamentului de Informaţii şi Protecţie Internă.

Citeşte şi Percheziţii în Olt: Zeci de traficanţi şi consumatori de droguri, urmăriţi penal

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Laurențiu Reghecampf, rezultat uluitor. Doar Manchester City sau Bayern Munchen au mai reușit așa ceva. A fost scor de maidan în ultimul meci din campionat
Capital.ro
Ilegal pentru cei care stau la bloc. Proprietarii nu pot face asta, nici măcar în propriul apartament. Se cere acordul asociației
Playtech.ro
Gerul se extinde. Nouă avertizare meteo pentru următoarele zile, cele mai afectate zone
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Balaci, nici Dobrin! Legenda Craiovei a spus cine a fost cel mai mare fotbalist român: ”Fiecare are preferințele lui”
MediaFlux
Fonduri europene 2026: Se oferă ajutoare financiare cuprinse între 50.000 și 300.000 pentru români
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend