Un adolescent român, bătut şi schingiuit lângă Paris. Preşedintele şi premierul Franţei condamnă gestul

Un adolescent român se zbate între viaţă şi moarte, după ce a fost bătut crunt de 12 persoane care îl suspectau de comiterea unor spargeri în Franţa. Băiatul, de etnie romă, a fost abandonat apoi în stradă, într-un cărucior de supermarket. Preşedintele Francois Hollande şi premierul francez Manuel Valls au condamnat atacul dur, în vreme ce autorităţile îi vânează pe agresori.
Iulian Tudor
17 iun. 2014, 11:28
Un adolescent român, bătut şi schingiuit lângă Paris. Preşedintele şi premierul Franţei condamnă gestul

Tragedia s-a petrecut la periferia Parisului, unde băiatul locuia împreună cu familia şi alte câteva sute de ţigani români. Tânărul de 16 ani a fost găsit inconştient şi abandonat într-un cărucior de supermarket la marginea unei şosele. Mama lui a fost cea care a sesizat poliţia.

Potrivit autorităţilor, cei 12 agresori l-au luat cu forţa din casa în care locuia, l-au băgat într-un beci şi l-au bătut crunt. Conform unor surse din poliția locală, românul era bănuit a fi autorul unui furt dintr-o locuinţă din Seine-Saint-Denis.

Citeşte şi O familie de români a fost arestată după ce a UCIS un CONAŢIONAL în Franţa

Adolescentul român se află, în prezent, în comă şi este internat într-un spital din Paris. El şi familia sa locuiau într-o casă părăsită, aflată la marginea şoselei. Ocupaseră casa în mod abuziv în urmă cu trei săptămâni.

Deocamdată nimeni nu a fost reţinut în acest caz, dar autortităţile franceze dau asigurări că fac tot cele stă în putinţă pentru prinderea agresorilor.

Primarul orașului a precizat că, în ultima vreme, au avut loc mai multe furturi și spargeri de locuințe și de mașini în oraș, iar locuitorii dau vina pe comunitatea de romi pentru aceste infracțiuni.

Citeşte şi Un român, ucis pe loc după ce a fost izbit în plin de un bolid de lux, în Franţa VIDEO

Ion Vardu, cetățean român, vecin cu familia adolescentului a declarat agenției France Presse că, după atacul în care tânărul a fost grav rănit, toți cei circa 200 de romi originari din România au părăsit imobilul imediat.

Președintele consiliului local a denunțat acest „atac odios” și a afirmat că „Republica Franceză trebuie să asigure protecția tuturor locuitorilor săi indiferent de originea lor”. ONG-urile active în domeniul protecției romilor afirmă că atacurile împotriva acestei minorități sporesc în număr și în gravitate în Franța.

Preşedintele Francois Hollande a reacţionat exprimându-şi „indignarea” şi a cerut autorităţilor să facă ‘tot posibilul pentru găsirea autorilor acestei agresiuni’.

„Aceste acte sunt incalificabile şi nejustificate, ele sunt contrare principiilor fundamentale ale Republicii”, a spus liderul de la Elysee.

Şi premierul Manuel Valls a condamnat agresiunea şi a cerut ca responsabilii acestui act să fie deferiţi justiţiei.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Adrian Ilie le-a desființat pe CFR Cluj și Universitatea Craiova: „Este foarte puțin! Nu mă gândeam niciodată la așa ceva”
Capital.ro
A murit unul dintre cei mai cunoscuți actori din România. S-a stins în timpul filmărilor. Medicii au încercat în zadar să îl resusciteze
Playtech.ro
Oraşele din România în care apartamentele se cumpără mai mult ca niciodată. Preţurile nu sunt deloc mici, cum s-a ajuns aici
Adevarul
Cum îți treci casa pe numele copilului fără să îți pierzi dreptul de a locui în ea
wowbiz.ro
Ultimele ore din viața Aliciei, eleva ucisă pe câmp în Bihor. Mesajul care spune totul despre ea și apelul video făcut înainte de tragedie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ADEVĂRUL despre presupusa relație dintre Alicia și călăul ei din Bihor! Familia a... Vezi mai mult
iamsport.ro
Lovitură la Tribunal pentru omul care visa să ia FCSB! Marian Ceaușescu a izbucnit: ”Șpăgarule!”
MediaFlux
Se schimbă totul în acest weekend. Zodiile cele mai protejate
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi