CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: Rusia-Coreea de Sud 1-1

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: Echipele Rusiei şi Coreei de Sud au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), marţi, pe Arena Pantanal din Cuiaba, în Grupa H a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie).
Filip Stan
18 iun. 2014, 03:26
CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: Rusia-Coreea de Sud 1-1

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: Rezultatul este unul echitabil, după ce Lee Keun-ho (68) a deschis scorul pentru asiatici, în urma unei gafe a portarului Akinfeev, iar Aleksandr Kerjakov (74) a restabilit egalitatea la scurt timp.

Cele două echipe s-au luptat cu precădere între cele două careuri, reuşind să se anuleze în cea mai mare parte a timpului. Ocaziile de gol au fost destul de rare, prima venind în minutul 11, când, Son a finalizat o contră coreeană cu un şut peste poartă de la circa 18 metri.

Ruşii au avut câteva momente bune după prima jumătate de oră, când portarul Jung a respins cu greutate şutul violent din lovitură liberă de la circa 35 de metri al lui Ignaşevici (31). Jirkov a încheiat apoi un contraatac cu un şut pe lângă poartă (33).

Asiaticii au replicat imediat şi şutul lui Koo (34) a fost deviat de veteranul Ignaşevici, foarte periculos pentru poarta lui Akinfeev. Son a mai avut o oportunitate în finalul primei reprize, dar a tras mult peste poartă de la 18 metri (39).

Elocvent pentru felul în care s-a desfăşurat prima repriză a fost numărul de baloane pierdute, 39 ruşii şi 47 coreenii.

Ruşii au părut mai decişi în debutul reprizei secunde, iar Faizulin a trimis un şut cu boltă, respins cu dificultate de portarul Jung (46), după care Berezuţki a reluat cu capul pe lângă poartă la cornerul rezultate (47). Răspunsul sud-coreenilor nu a întârziat, iar Akinfeev a fost nevoit să respingă şutul lui Koo (50), din afara careului. Goalkeeper-ul rus a reţinut în doi timpi şutul lui Ki, chiar în faţa unui atacant coreean (51). Apoi, Akinfeev a respins cu emoţii mingea la lovitura liberă executată de Kim Young-gwon (57), dar apoi a reţinut-o în faţa lui Han.

Portarul Jung nu a putut reţine nici el şutul puternic al lui Kombarov (62), însă nu a fost niciun rus să reia în plasă.

Coreea de Sud a reuşit să deschidă scorul în minutul 68, prin Lee Keun-ho, care a tras de la aproximativ 25 de metri, iar Akinfeev a scăpat balonul în poartă: 0-1.

Doar şase minute a condus Coreea, pentru că Fabio Capello, care pe 18 iunie împlineşte 68 de ani, a mutat decisiv, i-a introdus pe Kerjakov şi Denisov, iar rezultatul s-a văzut imediat: Dzagoev, care a împlinit 24 de ani în ziua meciului, a tras din careu, portarul Jung a respins, Hwang a respins în Eşcenko, iar Kerjakov a trimis balonul în plasă, 1-1 (74).

Niciuna dintre echipe nu a reuşit să îşi mai creeze ocazii de gol, iar argentinianul Nestor Pitana, care a împlinit 39 de ani în ziua partidei, a fluierat sfârşitul unei partide de nivel mediocru, salvată în oarecare măsură de repriza secundă.

În celălalt meci al grupei, Belgia a dispus cu 2-1 de Algeria, iar următoarea etapă se va juca pe 22 iunie: Belgia – Rusia, la Rio de Janeiro (19,00) şi Coreea de Sud – Algeria (22,00).

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014:Rusia – Coreea de Sud 1-1 (0-0)

Au marcat: Aleksandr Kerjakov (74), respectiv Lee Keun-ho (68).

Cuiaba, Arena Pantanal

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 – Grupa H

Au evoluat echipele:

Rusia: 1. Igor Akinfeev – 22. Andrei Eşcenko, 4. Serghei Ignaşevici, 14. Vasili Berezuţki (căpitan), 23. Dmitri Kombarov – 8. Denis Gluşakov (7. Igor Denisov, 72), 20. Victor Faizulin – 19. Aleksandr Samedov, 17. Oleg Şatov (10. Alan Dzagoev, 60), 18. Iuri Jirkov (11. Aleksandr Kerjakov, 71) – 9. Aleksandr Kokorin. Selecţioner: Fabio Capello.

Rezerve neutilizate: 12. Iuri Lodîgin, 16. Serghei Rîjikov – 2. Aleksei Kozlov, 3. Gheorghi Şcenikov, 5. Andrei Semenov, 6. Maksim Kanunikov, 13. Vladimir Granat, 15. Pavel Moghileveţ, 21. Aleksei Ionov.

Coreea de Sud: 1. Jung Sung-ryong – 12. Lee Yong, 20. Hong Jeong-ho (6. Hwang Seok-ho, 73), 5. Kim Young-gwon, 3. Yoon Suk-young – 16. Ki Sung-yeung, 14. Han Kook-young, 17. Lee Chung-yong, 13. Koo Ja-cheol (căpitan) – 10. Park Chu-young (11. Lee Keun-ho, 56), 9. Son Heung-min (7. Kim Bo-kyung, 84). Selecţioner: Hong Myung-Bo.

Rezerve neutilizate: 21. Kim Seung-gyu, 23. Lee Bum-young – 2. Kim Chang-soo, 4. Kwak Tae-hwi, 8. Ha Dae-sung, 15. Park Jong-woo, 18. Kim Shin-wook, 19. Ji Dong-won, 22. Park Joo-ho.

Arbitru: Nestor Pitana; arbitri asistenţi: Hernan Maidana, Juan Pablo Bellatti (toţi din Argentina); arbitru de rezervă: Roberto Moreno (Panama)

Cartonaşe galbene: Son (13), Ki (30), Şatov (49), Koo (90).

DailyBusiness
Musli cu fructe retras de ANSVSA din magazinele Profi din cauza nivelului de toxicitate
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Testul sigur al femeii de 55 de ani pentru a descoperi dacă un bărbat e bun la pat. La ce îi supune modelul de fitness
Fanatik.ro
Motivul sinuciderii de pe Autostrada A1. Ce au găsit autoritățile la casa minorei și cum a ieșit testul de sarcină
Capital.ro
ANAF a dat termen 5 zile. Nunțile, botezurile sau alte evenimente, la control. Se transmit toate datele
Playtech.ro
Ce salariu are un administrator de bloc în 2025 și cine îl stabilește
Adevarul
Ultimul trend la nivel mondial: suzeta pentru bărbați, folosită ca metodă anti-stres. Nebunia a început de la un fotbalist și de la un artist
wowbiz.ro
FOTO | El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1!
Evz.ro
Laura Cosoi, surpriză pentru fetița ei. I-a serbat ziua de naștere peste hotare
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
Mircea este tânărul de 25 de ani care a murit în accidentul din Constanța. Era pasager în mașina care i-a devenit sicriu
Cancan.ro
BREAKING | Influnceriță de 27 de ani, împușcată mortal în mașina soțului ei
iamsport.ro
Transferul realizat de Gigi Becali ar putea fi anulat de TAS: ”Nu mi se pare normal”
MediaFlux
EXCLUSIV Profesorii se revoltă după declarațiile lui Bolojan. 10% din personal va dispărea din sistem, iar cadrele didactice vor munci o lună în plus pe an
stirilekanald.ro
Mihai și-a dat ultima suflare sub ochii soției sale, în timp ce încerca să salveze de la înec un bărbat. Femeia a văzut totul: „Omul acela l-a tras de picior și l-a băgat la fundul apei”
Cursul valutar BNR miercuri, 20 august 2025: Prețul gramului de aur se află în scădere