SCANDALUL „BILEŢELUL ROZ”. PMP a depus PLÂNGERE PENALĂ împotriva lui Tăriceanu pentru trafic de influenţă

Scandalul "Bileţelul roz" revine în prim-plan. PMP a depus plângere penală la DNA împotriva preşedintelui Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, pentru trafic de influenţă în favoarea omului de afaceri Dinu Patriciu. Tăriceanu şi-a exprimat convingerea că DNA va analiza plângerea conform legii.
Iulian Tudor
24 iun. 2014, 11:29
SCANDALUL

Nu vom participa la vot. Protestul nostru este un răspuns la cererea de demisie a preşedintelui Traian Băsescu pentru fapte pe care nu le-a comis. Cine cere aceasta demisie, Vosganian, Mazăre, Tariceanu? Oameni acuzaţi de trafic de influenţă”, a declarat Elena Udrea, miercuri în Parlament, înaintea şedinţei comune a Camerei Deputaţilor şi Senatului în care urmează să adopte o declaraţie prin care să solicite demisia de onoare a preşedintelui Traian Băsescu, după scandalul în care este implicat fratele preşedintelui, Mircea Băsescu, şi familia interlopului Bercea Mondial, pe numele său adevărat Sandu Anghel.

Preşedintele PMP, Elena Udrea, a anunţat, marţi, că Partidul Mişcarea Populară a depus plângere penală la Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva preşedintelui Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, pentru trafic de influenţă în favoarea omului de afaceri Dinu Patriciu.

În opinia reprezentanţilor PMP, „e necesara o decizie a justitiei in acest caz, cu atat mai mult cu cat in aceasta perioada domnul Tariceanu face demersuri sa devina presedinte interimar al Romaniei, cu sprijinul unei majoritati parlamentare unite de acelasi ideal: acapararea justitiei”.

PMP a depus plângere penală la DNA împotriva lui Călin Popescu Tăriceanu pentru trafic de influenţă în favoarea omului de afaceri Dinu Patriciu, pentru că acesta îi cerea, pe când era prim-ministru, printr-un bileţel colorat, preşedintelui Băsescu să intervină la Parchet în favoarea prietenului său. Tăriceanu ar trebui să-şi dea de urgenţă demisia din fruntea Senatului. El este ultimul om care ar putea vorbi despre onoare sau Justiţie, în condiţiile în care acum nu este decât o marionetă în mâinile lui Dan Voiculescu şi ale tuturor celor care au probleme cu legea şi vor să scape nepedepsiţi după ce au prăduit România. Sunt convinsă că DNA-ul de acum va putea face mult mai multă lumină în acest caz decât Parchetul General de atunci pe care majoritatea PNL – PSD îl controla’‘, a declarat Udrea, citată de Agerpres.

În replică, Călin Popescu-Tăriceanu a arătat că are încredere că DNA va analiza conform legii plângerea penală.

„Un document, în general când îl transmiţi, îl trimiţi cu o notă de însoţire, ca să clarificăm lucrul acesta de la bun început şi lăsaţi povestea cu bileţelul roz a doamnei care se ocupă cu astfel de chestiuni. În privinţa plângerii făcute la DNA, sigur DNA va putea să analizeze. Justiţia, prin urmare, trebuie să funcţioneze. Parcursul normal şi firesc acesta este şi am încredere că DNA va proceda conform legii. În momentul în care intră Justiţia în funcţiune, eu mă abţin să mai comentez”, a spus acesta, marţi, la Parlament.

Călin Popescu Tăriceanu a negat, luni, că ar fi încercat să intervină în justiţie atunci când i-a trimis preşedintelui Traian Băsescu celebrul bileţel roz. Tăriceanu spune că bileţelul era de fapt copia unei sesizări.

Călin Popescu Tăriceanu a fost întrebat dacă nu se impunea şi demisia sa din funcţia de prim-ministru, aşa cum i-o cere el astăzi preşedintelui Traian Băsescu, atunci când i-a trimis şefului statului celebrul bileţel roz. 

Bileţelul a fost făcut atunci public de Elena Udrea care l-a acuzat pe Tăriceanu că îi cere preşedintelui să intervină în justitie în favoarea omului de afaceri Dinu Patriciu.

CITEŞTE ŞI VARIANTA lui Tăriceanu. Ce conţinea celebrul bileţel roz trimis lui Băsescu VIDEO

DailyBusiness
Generaţia Z aplică pentru locuri de muncă în format fizic pentru că se simte singură
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Ce pensie are Valentin Ceaușescu? Viața discretă a fiului fostului dictator după decenii de muncă în cercetare
Fanatik.ro
Gigi Becali, câștig record la ruletă cu „câțiva firfirici” împrumutați de la vărul Giovanni. Câți bani a obținut patronul FCSB: dezvăluirile lui Dumitru Dragomir
Capital.ro
Când se trece la ora de iarnă în 2025. Ceasul se dă înapoi cu o oră, ora 4:00 devine ora 3:00
Playtech.ro
Amendă de 4.000 de lei pentru depășirea vitezei legale în 2025. Diferența dintre drum național și drum european
Adevarul
Termocentrala Mintia, sfârșitul epocii cărbunelui. Transformarea spectaculoasă a „Stelei de pe Mureș”
wowbiz.ro
Primele cuvinte ale tânărului care a agonizat 10 ore în râpa din munții Făgăraș lângă cei 4 prieteni morţi! Declarații sfâșietoare
Evz.ro
Românii care vor să plece din țară trebuie să își schimbe buletinul. Ce spune noua lege
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
Când începe anul școlar 2025-2026. Ministrul Educației a făcut noi declarații: „Îmi este foarte greu să fac predicţii”
Cancan.ro
Numele lui Ilie Năstase, implicat în dosarele Epstein. Tenismenul face primele declaraţii despre cazul care a îngrozit Hollywood-ul: 'Au luat toate
iamsport.ro
Mașina ”de oraș” a legendarului Ayrton Senna, scoasă la vânzare. Prețul cerut și cum arată superbul Mercedes 190E din 1985
MediaFlux
Lovitură pentru românul cu cea mai mare pensie! A pierdut mii de euro din suma primită lunar
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Mihai Voropchievici Horoscop rune 24–29 august. Vărsătorii dau lovitura, Berbecii il au pe Wunjo, Fecioarele primesc bani