Detalii CUTREMURĂTOARE ies la iveală în cazul băiatelului înecat în piscina unui hotel

Detalii cutremurătoare ies la iveală în cazul băiatului de 10 ani, înecat în piscina unui hotel din Predeal. Potrivit anchetatorilor, adultul care îi însoţea l-a văzut pe copil cum se zbate şi se scufundă în bazin, dar a crezut că se joacă. Prea târziu însă şi-a dat seama că are nevoie de ajutor. Mai mult, hotelul nu avea personal care să intervină în astfel de situaţii, deşi legea prevede acest lucru, şi nici măcar un colac de salvare. Oamenii legii au deschis dosar penal în acest caz.
Iulian Tudor
29 iun. 2014, 05:25
Detalii CUTREMURĂTOARE ies la iveală în cazul băiatelului înecat în piscina unui hotel

În momentul în care a intrat în apă, băiatul de zece ani era supravegheat de un bărbat. Însă, când l-a văzut că se zbate, omul a crezut că se joacă, spun autorităţile. Nenorocirea s-a petrecut într-o clipă, iar băiatul, care ar fi avut probleme şi cu inima, nu a rezistat. Iar adultul care îi însoţea pe cei cinci copii la piscină, şi-a dat seama prea târziu că trebuie să-i sară în ajutor. Împreună cu un angajat al hotelului, l-au adus la suprafaţă şi au chemat ambulanţa.

„Înauntru în piscină s-ar fi întâmplat. Nu era singur, era împreună cu alţii şi cu un însoţitor. După câte am înţeles, copilul nu ştia să înoate”, a povestit un martor, potrivit România TV.

Medicii au încercat să-l resusciteze, însă fără succes.

Poliţiştii care cercetează cazul au descoperit că lângă bazin se aflau plăcuţe de avertizare, dar care nu menţionau adâncimea bazinului. Mai mult, hotelul nu avea personal pregătit să intervină în astfel de cazuri şi nici măcar un colac de salvare. Potrivit unei hotărâri de guvern, din 2007, toate hotelurile care au piscină sunt obligate să angajeze salvatori.

Oamenii legii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă şi aşteaptă rezultatul necropsiei.

Citeşte: Anchetă în cazul copilului înecat în piscina unui hotel din Predeal. Poliţia caută vinovatul

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Singurul bulevard din București care are două nume. Faci doar 3 minute de la un capăt la celălalt cu metroul, are numai 1 kilometru și leagă două puncte strategice ale Bucureștiului
Capital.ro
Doliu în televiziune! A murit cel mai iubit actor și prezentator: A plecat ca un adevărat gentleman
Playtech.ro
Cât va costa un apartament de 130.000 € după majorarea TVA din 1 august. Calculul care îi descurajează pe cumpărători
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Măcelul pornit de la propagandă, două înmormântări și o crâșmă închisă. Cronica sfâșietoare a uciderii evreilor din Dorohoi
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Prințul Harry, umilit în văzul lumii: Nu are niciun talent remarcabil
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
BREAKING! Ștefan Popescu A MURIT. Avea doar 40 de ani și o dorință banală
Playsport.ro
Băiat de 8 ani, găsit trăind printre câini. Nu știe să vorbească, comunică doar prin lătrat și...
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Trebuie să transmită asociației de proprietari
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Canicula și „nopțile albe”. Sindromul nocturn care afectează, anual, zeci de mii de români
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Financial Times: Unirea dintre „urs” și „dragon” sperie Occidentul. Cum îl poate folosi Xi pe Putin