Horea Uioreanu rămâne în arest

Curtea de Apel Cluj a respins, marţi, contestaţia preşedintelui suspendat al Consiliului Judeţean Cluj, Horea Uioreanu, la măsura de prelungire cu 30 de zile a perioadei de arest.
Iulian Tudor
01 iul. 2014, 11:55
Horea Uioreanu rămâne în arest

Avocatul lui Horea Uioreanu, Smaranda Bara, a declarat că vor fi căutate alte modalităţi prin care clientul său să nu fie cercetat în stare de arest, potrivit Agerpres.

Pe 25 iunie, Tribunalul Cluj a decis prelungirea cu 30 de zile a arestului pentru preşedintele suspendat al Consiliului Judeţean Cluj, Horea Uioreanu, şi pentru oamenii de afaceri Ioan Bene şi Vasile Pogăcean, arestaţi pentru corupţie.

Horea Uioreanu rămâne în arest. Judecătorii au prelungit mandatul cu 30 de zile

Pe 23 iunie, procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie au dispus trimiterea în judecată a lui Horea Uioreanu, în stare de arest preventiv, pentru mai multe infracţiuni, printre care şi luare de mită.

Potrivit unui comunicat a DNA, în sarcina lui s-au reţinut: 3 infracţiuni de luare de mită din care 2 în formă continuată (10 acte materiale, respectiv 7 acte materiale), fals în înscrisuri sub semnătură privată în forma participaţiei improprii ca instigator, în formă continuată (2 acte materiale) şi complicitate la spălare de bani.

În acelaşi dosar au mai fost deferiţi justiţiei: Ioan Bene, membru AGA în cadrul SC Construcţii Napoca SA, în stare de arest preventiv, pentru dare de mită în formă continuată, spălare de bani şi fals în înscrisuri sub semnătură privată în forma participaţiei improprii ca instigator, în formă continuată, Vasile Pogăceanu, asociat şi administrator la SC Sinai Comimpex SRL Iclod, în stare de arest preventiv, pentru dare de mită în formă continuată, Ioan Petran, consilier judeţean, pentru luare de mită, Gabriel Radu Davidescu, director dezvoltare în cadrul SC Uti Grup SA Bucureşti, pentru dare de mită.

Horea Uioreanu, preşedintele CJ Cluj, trimis în judecată alături de alte patru persoane

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Alex Dobrescu, condamnat la patru ani de închisoare cu executare pentru trafic de droguri! Tatăl copiilor Cristinei Cioran trebuie să plătească 7.000 lei statului
Bzi.ro
Dureros! Ultimul mesaj al soției lui Charlie Kirk, postat cu doar câteva ore înainte de asasinarea activistului
Fanatik.ro
„Aș da 2 milioane pe el acum”. Mitică Dragomir are un nou jucător favorit și un nou primar favorit!
Capital.ro
Gheorghe Dincă ar putea să iasă din închisoare. Monstrul din Caracal a făcut o cerere de eliberare
Playtech.ro
Ce sunt pensiile ocupaţionale? Românii care cotizează la Pilonul IV
Adevarul
Cea mai mare armată din Europa, modernă doar pe hârtie. Tacticile Rusiei arată unde rămâne vulnerabilă Polonia
wowbiz.ro
Atac armat pe terasa unui restaurant din Texas: un mort și cinci răniți. Atacatorul este căutat de poliție
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Primele declarații ale bărbatului care a ucis-o pe Iryna Zarutska, tânăra refugiată ucraineană de 23 de ani
Cancan.ro
Profesoara care s-a sinucis în Drobeta Turnu Severin a avut 7 procese la tribunal. Ce acuzații grave i-a adus fostului soț
iamsport.ro
ȘOCANT! FRF a plătit o sumă uriașă de bani pentru ca Mitriță să joace 17 minute: cât au putut să coste biletele de avion ale jucătorului
MediaFlux
Românii care vor beneficia în continuare de tichete sociale de 250 lei! Se dau vouchere de 500 de lei și pentru elevi. Guvernul a decis
stirilekanald.ro
Ce a spus care a ucis-o pe Iryna Zarutska, ucraineanca înjunghiată într-un metrou din SUA. Cum explică gestul șocant: „Am în creier...”
substantial.ro
Monstrul din Caracal ar putea ieși din închisoare. Cum vrea Gheorghe Dincă să scape de pușcărie