Emil Boc şi Crin Antonescu atacă PNL-PDL din direcţii diferite

Armonia proiectului PNL-PDL este tulburată de foștii președinți ai celor două partide deși actualii lideri ai celor două formațiuni au ajuns la o înțelegere.
Iulian Tudor
19 iul. 2014, 10:21
Emil Boc şi Crin Antonescu atacă PNL-PDL din direcţii diferite

Crin Antonescu continuă să insiste că vrea să candideze la funcția de președinte al României și a cerut ca viitorul congres comun PNL-PDL să se exprime prin vot deschis asupra acestei chestiuni, scrie evz.ro.

„Dacă n-aş crede că eu sunt acel candidat cu şansa cea mai mare, evident că nu aş fi candidat. Aveți impresia că păstrez această disponibilitate de candidatură pentru palmares? Am alte lucruri în palmares. Sau numai ca să enervez pe unii dintre colegii mei sau pe unii dintre comentatorii care îi dau înainte cu lovitura de stat? Nu”, a spus Antonescu.

Potrivit lui Antonescu, Klaus Iohannis „nu a fost nicio zi candidat la președinție”, iar Cătălin Predoiu este „un candidat foarte serios”.

Emil Boc este nemulţumit de faptul că PDL îşi va pierde denumirea.

„Numele PNL pentru PDL este nedrept cu membrii de partid obişnuiţi. Este foarte bine că se face alianţă PDL-PNL, pe care o susţin cu toată convingerea, dar cu numele noii formaţiuni ar mai trebui aşteptat. M-au sunat foarte mulţi membri de partid obişnuiţi care şi ei susţin alianţa fără echivoc, dar nu doresc topirea PDL în PNL. Mi-au spus foarte mulţi membri simpli că numele PDL este în conștiința fiecărui membru, nume de care se leagă cele mai importante victorii politice de după 1989”, a spus, la Cluj, fostul premier Emil Boc. Declarația vine după ce actualul președinte al PDL, Vasile Blaga, și-a exprimat satisfacția că formațiunea care va rezulta din fuziune va păstra, totuși, imnul democrat- liberal, „Verde înrourat” și va avea sediu în Aleea Modrogan.

În afară de Boc și Antonescu, majoritatea liderilor PDL și PNL și-au manifestat încântarea față de finalizarea negocierilor. „PDL n-a murit și nu va muri sub nicio formă. N-a murit pentru că suntem destui acolo care să îl ţinem treaz şi prezent în eşichierul politic românesc, în noua formaţiune politică născută – PNL”, a declarat vicepreședintele PDL Ioan Oltean.

„Fuzionarea celor două partide sub numele de PNL este (…) cel mai important moment politic pre-electoral, deoarece vizează parcursul pe termen lung de acum a Dreptei române”, a proclamat vicepreședintele PNL Sorin Frunzăverde.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Ibrahimovic a dat nas în nas cu Haaland! Aroganță maximă a lui Zlatan: „Când ești milionar arăți așa”
Capital.ro
IMM-urile au încredere în protecția lor cibernetică. Specialiștii avertizează că multe subestimează însă amenințările reale
Playtech.ro
Greșeli pentru care poți rămâne fără permis de conducere în Grecia. O simplă parcare l-a lăsat pe un român fără dreptul de a conduce timp de două luni
Adevarul
Cum arătau vacanțele românilor la mare în comunism. Discoteci, concursuri de Miss și turiști străini, într-o perioadă marcată de lipsuri
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
”Azi ar fi putut juca la orice echipă de top!”. Victor Becali a numit fostul mare fotbalist român pe care îl consideră ”ignorat”
MediaFlux
Un „călător în timp”, care susține că vine din anul 2118, dezvăluiri uluitoare despre viitorul omenirii: „Meritați să știți adevărul”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România