Imaginea care face înconjurul lumii: Un separatist FURĂ un inel de pe degetul unei victime din zborul MH17

Presa străină a difuzat în premieră imaginea unui combatant prorus din Ucraina care ţine în mână un inel de aur ce pare a fi fost luat de la o victimă a avionului malaezian doborât săptămâna trecută în Ucraina. Imaginea a făcut turul lumii prin intermediul reţelelor de socializare şi a strârnit reacţii de indignare.
Sânziana Stancu
22 iul. 2014, 19:04
Imaginea care face înconjurul lumii: Un separatist FURĂ un inel de pe degetul unei victime din zborul MH17

Fotografia cu combatantul prorus ţinând în mână un inel de aur ce se bănuieşte că ar fi fost luat de la una dintre cele 298 de victime ale avionului malaezian doborât de o rachetă deasupra estului Ucrainei a făcut, în noaptea de luni spre marţi, înconjurul Internetului. Fotografia a fost preluată şi de unele publicaţii din străinătate.

Imaginea nu a fost deocamdată analizată de surse independente. În imaginile publicate de presă se vede cum rebelii din Ucraina, îmbrăcaţi în uniforme militare şi înarmaţi, scotocesc perimetrul în care s-a produs tragedia, printre rămăşiţele avionului doborât.

Citeşte şi Prezentatorul SkyNews care s-a uitat în bagajele victimelor zborului MH17 şi-a cerut scuze public

Unul dintre combatnţii proruşi apare în imagine aplecat peste rămăşiţele avionului, ţinând în mână inelul ce pare să fi aparţinut unei victime a tragediei.

Imaginea a stârnit indignare internaţională, scrie publicaţia Daily Mail. Sean Callaghan, din Cheshire a descris-o ca fiind „un act îngrozitor de inumanitate”. Alţii în schimb, cred că rebelii ucraineni ar fi luat inelul în speranţa că pe el ar fi fost vreo inscripţie care să îi ajute la eventuala identificare a posesorului.

Citeşte şi SFÂŞIETOR. Mărturiile BUNICII STUDENTULUI MORT în accidentul aviatic din UCRAINA: Am urlat, am ţipat VIDEO

Această imagine a apărut în contextul în care şi televiziunea britanică BBC arăta insurgenţi proruşi scotocind prin bagajele victimelor tragediei.

Chiar dacă nu se ştie deocamdată cu precizie cine şi ce a stat la baza cumplitei tragedii, în mai multe imaginib ce au fost difuzate se vede cum rebelii ucraineni căutau cu disperare printre resturile aparatului prăbuşit în Ucraina după „cutiile negre” ale avionului şi că au luat de la locul tragediei diferite materiale ce ar fi putut fi folosite ca probe cruciale pentru anchetatorii care investigheză cauzele prăbuşirii avionului. 

 

 

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „Lui i-a fost rușine”
Fanatik.ro
Mesajul misterios pe care Darius Olaru l-a transmis în timpul meciului FCSB – Feyenoord: „Ia zi, când plec?”. Exclusiv
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii. S-a stins o celebră cântăreață. Era una dintre cele mai promițătoare voci ale noii generații
Playtech.ro
Salată boeuf sau salată de boeuf: ce variantă este corectă
Adevarul
Întrebarea care a aprins scânteia între profesori și învățători. „Dacă citește ministrul ne pune să-i luăm și acasă, pentru consolidarea relațiilor”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Durere fără margini într-o familie de români din județul Gorj. Nelu, un șofer de TIR, s-a stins subit la nici 50 de ani, într-o parcare din Belgia
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Adio, carne, legume și fructe de sărbători! ANPC retrage tone întregi
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul