Rovana Plumb şi Bogdan Stanoevici transmit condoleanţe rudelor românilor decedaţi în accidentul din Spania

Ministrul muncii, Rovana Plumb, şi ministrul delegat pentru românii de pretutindeni, Bogdan Stanoevici, se vor deplasa în cursul zilei de miercuri la Alicante, pentru a le transmite condoleanţe rudelor celor opt români care şi-au pierdut viaţa în accidentul rutier de marţi, informează Ambasada României de la Madrid.
Filip Stan
23 iul. 2014, 13:10
Rovana Plumb şi Bogdan Stanoevici transmit condoleanţe rudelor românilor decedaţi în accidentul din Spania

Opt români şi-au pierdut viaţa într-un accident rutier petrecut marţi în provincia Alicante, după ce un camion a trecut pe contrasens şi a lovit furgoneta în care se deplasau. În urma ciocnirii, cele două autovehicule au ieşit de pe şosea, iar ulterior, la locul accidentului a izbucnit un incendiu. În accident şi-au pierdut viaţa trei femei, trei bărbaţi şi doi copii, membri ai aceleiaşi familii.

CITEŞTE ŞI Simona Amânar, ÎN DOLIU. Mătuşa sa A MURIT în accidentul din Spania

Ministrul Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice, Rovana Plumb, efectuează o vizită la Madrid în perioada 23-25 iulie, pentru a participa la cel de-al II-lea Forum Internaţional pe tema politicilor publice de ocupare a forţei de muncă, organizat anul acesta de Spania, informează Agerpres.

Cu ocazia participării la Forum, la care vor fi prezenţi miniştrii muncii din mai multe ţări, ministrul Rovana Plumb va avea o întâlnire şi cu reprezentanţii comunităţii româneşti din Spania. La reuniune vor participa şi Bogdan Stanoevici, ministru delegat pentru românii de pretutindeni, precum şi Ioana Cazacu, secretar de stat pentru egalitatea de şanse.

VEZI ŞI Primele imagini cu ROMÂNII decedaţi în accidentul rutier din Spania

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Florin Ștefan, dezamăgit total după plecarea de la Universitatea Craiova: „Am negociat trei săptămâni să îmi spună că nu mai au nevoie de mine”. Ce oferte are
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Cât costă o vacanță în Bulgaria în 2026. În unele stațiuni mănânci cu 6 euro, în altele plătești 27 de euro pentru o cafea și o prăjitură
Adevarul
Naționala de fotbal a României la Mondialul jucat sub semnul fascismului. Dramatism și ghinion pentru ticolori în Italia 1934
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Fără dubii! Pancu a recunoscut că ar fi refuzat-o pe Rapid dacă primea cealaltă ofertă la care spera: ”O dată în viață!”
MediaFlux
Solstiţiul de vară 2026. Urmează cea mai lungă zi din an
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?