Ioan Rus: Şansa nr. 1 la prezidenţiale o are Victor Ponta. În turul II, din partea Opoziţiei va fi Iohannis

Vicepreşedintele PSD Ioan Rus este de părere că în alegerile prezidenţiale din toamnă 'şansa nr. 1' o are premierul Victor Ponta, candidatul PSD-UNPR-PC.
Ionela Marcu
30 iul. 2014, 11:40
Ioan Rus: Şansa nr. 1 la prezidenţiale o are Victor Ponta. În turul II, din partea Opoziţiei va fi Iohannis

„Eu cred, din ceea ce se vede în acest moment, că cea mai mare şansă să câştige alegerile în acest an o are primul ministru Victor Ponta. Aşa cred în acest moment, asta în comparaţie cu ceea ce ceilalţi candidaţi pun în piaţă în ceea ce priveşte cunoştinţele şi capabilităţile lor de a face sau de a nu face ceva. (…) Cred mai degrabă în mod obiectiv că şansa nr. 1 o are Victor Ponta’, a declarat Rus într-un interviu Agerpres.

Ioan Rus a adăugat că în opinia sa PNL şi PDL tind să opteze pentru candidatul Klaus Iohannis, însă acestuia îi va fi greu ca în scurt timp să ‘extrapoleze’ la nivel naţional experienţa căpătată ca primar al Sibiului.

‘Opoziţia unită pare a se îndrepta spre Iohannis. Îmi vine foarte greu să cred că experienţa politică, economică, socială, administrativă, etc. pe care o acumulezi la nivelul unui oraş precum Sibiul – care este un oraş important al României- dar dincolo de asta acea experienţă este foarte greu să o extrapolezi la nivel naţional într-un timp atât de scurt, să demonstrezi tuturor oamenilor că acea experienţă mică poate fi adusă la nivelul unui şef de stat competent şi competitiv. Este absolut posibil numai că este foarte greu ca în acest interval de trei luni tot poporul să înţeleagă că-i posibil şi să îţi dea o şansă adevărată’, a explicat liderul PSD.

Ioan Rus a explicat că, totuşi, în turul II, din partea Opoziţiei îl vede mai mult pe Klaus Iohannis decât pe Cristian Diaconescu drept contracandidat al premierului Victor Ponta.

Vicepreşedinte PSD: Va fi o cursă prezidenţială dificilă. PSD va câştiga, nu poate avea GHINION în continuu

‘Din partea Opoziţiei, este Klaus Iohannis. Cristi Diaconescu este reprezentantul unui partid care a făcut 6% să spunem, în urmă cu o lună jumate două la alegerile europarlamentare. Fără un partid mare în spate este foarte complicat să devii un candidat solid la poziţia de preşedinte al României. E foarte dificil’, a spus Rus.

Ioan Rus s-a referit şi la situaţia în care Victor Ponta va câştiga alegerile prezidenţiale, spunând că actualul premier a primit mandat din partea partidului să propună, între turul I şi turul II al alegerilor prezidenţiale, ‘o soluţie nominală’ pentru funcţia de prim-ministru.

‘În ceea ce priveşte premierul, tot acolo (la Orăştie – n.r.) s-a stabilit şi s-a dat mandat candidatului la preşedinţie să analizeze care ar fi varianta cea mai bună de prim-ministru şi ne va propune o soluţie nominală între turul I şi turul II. Până atunci, are dezlegare să analizeze, să studieze şi să facă o propunere într-o variantă în care cu toţii am convenit ca, în sfârşit, să ajungă şi România în situaţia ca preşedintele şi premierul să vorbească aceeaşi limbă, dacă se poate, pe toate temele pe care românii şi România le au în acest moment. Şi atunci, aşa cum este normal şi firesc, el trebuie să aibă primul cuvânt de spus. Sigur că va fi ales de conducerea partidului şi premierul sau va fi votat în Parlament, fără îndoială, dar prioritate în a nominaliza o are candidatul la preşedinţie’, a spus Rus.

Totodată, Rus a precizat că, în timpul lucrărilor Comitetului Executiv al PSD de la Orăştie, social-democraţii au stabilit ca toate energiile partidului să fie concentrate pe câştigarea alegerilor, discuţiile despre viitorul preşedinte al PSD putând fi amânate până în luna februarie.

Victor Ponta, CANDIDAT OFICIAL pentru Cotroceni: Vreau să fiu preşedintele românilor, nu un nume pe un birou

‘Până în noiembrie, până când se termină de numărat voturile şi Victor Ponta este preşedinte, toate energiile partidului se vor concentra doar pe acest subiect. (…) După alegeri, partidul are un preşedinte executiv care poate să conducă liniştit partidul până la un Congres care va avea loc în februarie. Aşa am stabilit la Orăştie. Poate se mai schimbă ceva. Şi în intervalul decembrie-februarie putem tot discuta şi tot competiţiona între noi, cei care, eventual, vor dori să acceadă în fruntea partidului, dar după ce rezolvăm această problemă cu alegerile prezidenţiale’, a conchis Rus.

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Se construiește, în sfârșit, un lot la autostrada de care au nevoie sute de mii de români. Are 18 poduri, pasaje și viaducte, e de-o mare importanță, dar a fost blocat ani de zile
Capital.ro
Băsescu, demascat. Pe cine conducea fostul președinte din culise: Să nu ne mai alintăm, el era șeful...
Playtech.ro
Se schimbă SGR. Ce se întâmplă cu ambalajele din mediul rural, Ministrul Mediului a făcut anunţul
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
Care este adevărata relație a lui Simion cu Georgescu: „S-a debarasat deja de el”
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Rețetă de șnițel vienez. Secretul bucătarilor austrieci
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Încă trei zile libere pentru toti angajații, în luna iunie
Cancan.ro
Doliu în lumea muzicii! O cântăreață consacrată a murit într-un incendiu cumplit, de 1 Mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxa care se introduce în România. Ordin de marți, 6 Mai. Se vor plăti câte 10 lei de fiecare dată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Lumea muzicii este în doliu! Îndrăgita artistă care a pierit la 66 de ani, după ce casa i-a fost cuprinsă de flăcări: „O forţă a naturii şi o apărătoare a drepturilor omului”
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Diaspora are alți favoriți la prezidențiale. Ce scor surprinzător face Crin Antonescu în străinătate
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
O stațiune emblemă a litoralului românesc este amenințată cu dispariția. Turiști, alungați de intervențiile ce ar fi trebuit să o pună în valoare