Declaraţii incendiare ale liderului Jobbik: Autonomia secuilor se va realiza, mai devreme sau mai târziu

Liderul partidului de extremă dreapta Jobbik din Ungaria a făcut din nou seclaraţii incendiare. Prezent la tabăra de vară de la Borzont, judeţul Harghita, Vona Gabor a declarat că autonomia secuilor se va realiza, mai devreme sau mai târziu, orice ar face statul român, potrivit România TV.
Alina Costache
08 aug. 2014, 06:51
Declaraţii incendiare ale liderului Jobbik: Autonomia secuilor se va realiza, mai devreme sau mai târziu

Vona Gabor a menţionat că nu a negat niciodată că autonomia secuilor din Ardeal este unul dintre ţelurile politicii Jobbik, la care nu va renunţa niciodată.

„De multe ori am fost acuzaţi că suntem împotriva românilor, dar nu am negat niciodată şi nici nu vom nega faptul că unul dintre ţelurile noastre în politică este autonomia ţinutului secuiesc, autodeterminarea, îmbunătăţirea relaţiilor cu maghiarii din Ardeal şi să nu se aştepte nimeni să renunţăm la ele”, a declarat Vona Gabor, preşedintele Jobbik.

Anul trecut, Vona Gabor a fost la un pas să fie declarat indezirabil după ce, tot la tabăra de la Borzont, a spus că Jobbik va apăra drepturile maghiarilor din Transilvania, pentru care îşi va asuma responsabilitatea unui conflict cu România.

Preşedintele Jobbik a participat la cea de a X-a ediţie a Taberei Tineretului Maghiar din Ardeal, care se desfăşoară în această săptămână în satul Borzont din judeţul Harghita. El s-a declarat convins că nimeni nu va putea împiedica obţinerea autonomiei autointitulatului „Ţinut secuiesc”.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Donald Trump, o nouă cerință controversată, înainte de Cupa Mondială 2026. Toți fanii, inclusiv românii, sunt direct vizați
Capital.ro
Buletinele vechi ar putea fi păstrate. Proiect de lege privind cartea simplă de identitate: Exclusiv pe teritoriul României
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
O nouă "bubuială" pentru români. Taxa care aruncă în aer prețurile
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul