Ce tip de apartamente s-au ieftinit cel mai mult în ultimii şase ani

În a doua lună de vară, iulie, suma medie cerută la nivel național pentru apartamentele disponibile spre vânzare (noi și vechi) s-a menținut relativ constantă, după un avans ușor, de la 904 euro pe metru pătrat (la finele lui iunie) până la 906 euro pe metru pătrat.
Iulian Tudor
14 aug. 2014, 07:11
Ce tip de apartamente s-au ieftinit cel mai mult în ultimii şase ani

Această valoare, 906 euro metrul pătrat, este cu circa 56% mai mică decât cea valabilă în momentul de apogeu al pieței (martie 2008, la nivel național), respectiv 2.058 de euro pe metru pătrat, informează imobiliare.ro.

Citeşte şi Cum se face şi cât costă CASA CARE SE CONSTRUIEŞTE ÎNTR-O ZI GALERIE FOTO

Marjele de scădere consemnate în ultimii mai bine de șase ani diferă însă atât în funcție de fiecare oraș în parte, cât și în funcție de categoriile de apartamente analizate. Spre exemplificare, se prezintă evoluția prețurilor pe categorii de apartamente (cu una, două și trei camere) în cinci mari orașe ale țării; analiza compară prețul mediu cerut la finele lunii iulie 2014 cu valoarea maximă atinsă pe fiecare segment în parte, în luni diferite ale anului 2008.

București: În Capitală au fost consemnate cele mai mari scăderi de preț la apartamente în ultimii ani. Aici, garsonierele nou-construite s-au ieftinit cu circa 56% (de la 2.519 la 1.108 euro pe metru pătrat), în vreme ce locuințele monocamerale din blocurile vechi au consemnat un recul de circa 55,6% (de la 2.388 la 1.061 de euro pe metru pătrat). Cea mai mare marjă de scădere – 56,4% – a fost consemnată însă pe segmentul apartamentelor noi cu două camere: acestea costă în prezent 1.142 de euro pe metru pătrat, față de 2.619 euro pe metru pătrat, în martie 2008. Pe de altă parte, locuințele bicamerale din blocurile vechi au consemnat în ultimii ani un declin de 54,5%, de la 2.289 la 1.041 de euro pe metru pătrat. Cele mai mici scăderi au avut loc pe segmentul apartamentelor cu trei camere: cele din blocurile noi s-au ieftinit cu circa 52,2% (de la 2.573 la 1.230 de euro pe metru pătrat), iar cele din blocurile vechi s-au depreciat cu 52,4% (de la 2.075 la 988 de euro pe metru pătrat).

Citeşte şi Optimismul pluteşte pe piaţa imobiliară, dar numai de partea celor care vând. Vezi ce aşteaptă cumpărătorii

Constanța: În orașul de la malul mării, o garsonieră (în bloc nou sau vechi) poate fi achiziționată în prezent la un preț mediu de 883 de euro pe metru pătrat, cu 46,6% mai puțin decât nivelul consemnat în mai 2008, respectiv 1.653 de euro pe metru pătrat. Locuințele cu două camere s-au ieftinit în ultimii ani cu 46,7%, de la 1.598 de euro pe metru pătrat (în iulie 2008), până la 852 de euro pe metru pătrat. Cele mai afectate de scăderi au fost apartamentele cu trei camere, care au consemnat un recul de 47,6%, de la 1.587 de euro pe metru pătrat (în iunie 2008), până la 832 de euro pe metru pătrat, în iulie 2014.

Brașov: În orașul de la poalele Tâmpei, cele mai mari ieftiniri au fost consemnate pe segmentul garsonierelor – acestea costă în prezent 825 de euro pe metru pătrat, cu circa 47% mai puțin față de valoarea maximă de 1.558 de euro pe metru pătrat, atinsă în luna iunie a anului 2008. Apartamentele cu două camere s-au depreciat cu 45,6%, de la un nivel de 1.510 euro pe metru pătrat (în martie 2008), până la 821 de euro pe metru pătrat. Cel mai mic declin – aproximativ 43%, de la 1.407 euro pe metru pătrat (în mai 2008), până la 802 euro pe metru pătrat – a fost consemnat de locuințele tricamerale.

Timișoara: În orașul din vestul țării, garsonierele s-au ieftinit cu circa 43,4% în ultimii ani, de la 1.536 de euro pe metru pătrat (în mai 2008), până la 870 de euro pe metru pătrat. Locuințele cu două camere costă acum cu aproximativ 40,3% mai puțin decât în urmă cu șase ani, respectiv 816 euro pe metru pătrat (față de 1.368 de euro pe metru pătrat, în iunie 2008). Apartamentele tricamerale au consemnat cea mai mică marjă de scădere – aproximativ 36,7% –, de la 1.240 de euro pe metru pătrat (în aprilie 2008), până la 785 de euro pe metru pătrat (la finele lui iulie 2014).

Cluj: Potrivit imobiliare.ro, dintre cele cinci orașe analizate, cele mai mici marje de scădere au fost consemnate în capitala Transilvaniei. Aici, garsonierele s-au ieftinit cu 39,6%, de la 1.738 de euro pe metru pătrat (în aprilie 2008), până la 1.049 de euro pe metru pătrat (la finele lunii iulie 2014). Unitățile locative bicamerale costă azi cu 34,2% mai puțin decât în momentul de apogeu al pieței, respectiv 1.014 euro pe metru pătrat (față de 1.542 de euro pe metru pătrat, în mai 2008). Prețul mediu cerut pentru apartamentele cu trei camere a scăzut cu 39,5%, de la 1.602 euro pe metru pătrat (în martie 2008), până la 969 de euro pe metru pătrat.

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Dan Șucu și Cristi Chivu pregătesc tranzacția de minimum 20 milioane de euro!
Capital.ro
Marele actor pe care l-a pierdut România. A fost o emblemă a țării
Playtech.ro
Vești bune pentru românii fără asigurare, dar care suferă de boli cronice. Ce au decis autoritățile
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Mărturia unui mercenar cubanez care a dezertat din armata rusă: „Ne loveau pentru a scoate frica din noi”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Lanțul scumpirilor continuă. Preț record pentru un produs vital
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Accident naval în Tulcea, pe brațul Sulina! Cinci persoane au ajuns la spital, după ce o barcă a intrat în mal
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan taie pensiile speciale: Vor fi ATACATE! A făcut anunțul bombă în urmă cu puțin timp
Playsport.ro
Unde sunt radarele fixe din România, detaliul esențial oferit de Poliția Română. Aici se...
Capital.ro
Lovitură imensă pentru Elena Udrea! Autoritățile au luat decizia deja
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
O fetiță de 9 ani a îndurat șase ore de chin până când a murit. Propria mamă a lăsat-o în mașină, în soare, cât ea era la muncă
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Avertismentul oamenilor de știință. Rotația Pământului se accelerează în mod neașteptat. Cea mai scurtă zi din istorie
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pion într-un joc diplomatic controversat. Ce s-a întâmplat cu femeia vândută de Nicolae Ceușescu unui canibal african