Epidemia de Ebola: 128 de noi cazuri de îmbolnăvire şi 56 de decese în ultimele două zile

În ultimele două zile au fost raportate 128 de noi cazuri de febră hemoragică provocată de virusul Ebola şi încă 56 de decese în cele patru ţări vest-africane afectate de această epidemie, Guineea, Liberia, Sierra Leone şi Nigeria, a anunţat miercuri Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) ,citată de agenţiile internaţionale de presă, potrivit Agerpres.
Alina Costache
13 aug. 2014, 17:58
Epidemia de Ebola: 128 de noi cazuri de îmbolnăvire şi 56 de decese în ultimele două zile

În ultimele două zile au fost raportate 128 de noi cazuri de febră hemoragică provocată de virusul Ebola şi încă 56 de decese în cele patru ţări vest-africane afectate de această epidemie, Guineea, Liberia, Sierra Leone şi Nigeria. OMS a publicat şi ultimul bilanţ al epidemiei, numărul total al cazurilor confirmate, probabile sau suspecte ajungând la 1.975, iar cel al deceselor – la 1.069.

Epidemia de febră hemoragică a izbucnit în luna martie în Guineea, de unde s-a extins treptat în celelalte trei state menţionate.

Virusul Ebola se transmite rapid prin contactul cu fluidele corporale, sânge, lichide biologice ori ţesuturi ale persoanelor ori animalelor infectate. Simptomele bolii sunt hemoragii, vomă şi diaree şi nu există niciun tratament.

Virusul a fost izolat pentru prima dată în anul 1976 în Zair, actuala Republică Democrată Congo, luând numele unui râu din această ţară. Epidemiile anterioare, toate pe continentul african, au avut o rată a mortalităţii de până 90%, însă cea actuală este cea mai gravă.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Marele secret al Ștefaniei Szabo a fost dezvăluit! Medicul din Buzău ar fi avut o relație cu un bărbat cu familie: ”Părea să o apese”
Fanatik.ro
Gigi Becali, declarație spumoasă despre Ciprian Ciucu la Super Gala Fanatik 2025: ”E mai deștept, mai priceput decât Băluță la administrație”
Capital.ro
Călin Georgescu, despre o nouă candidatură la președinție: Voi fi parte din schimbare. Și România, la fel. Sunt absolut convins!
Playtech.ro
Lista completă a pensionarilor scutiți de CASS în 2026. Cine nu trebuie să plătească contribuția și cum se aplică regula
Adevarul
Exit-poll-urile și sondajele au eșuat masiv în București. „E fără precedent. Am avut trei case de sondare care au manipulat”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Salariul minim ar urma să fie înghețat în 2026. Ordonanța de urgență pregătită de Executiv
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga, atac necruțător la adresa lui Ciolacu: ”A câștigat fiica unui PSD-ist prins că fura și la noi, deci nu mă surprinde scorul de la Buzău”
MediaFlux
Avertisment sumbru inclusiv pentru România. Ce se întâmplă acum la Cernobîl ne afectează direct
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Ce este tractografia RMN și cum ajută la înțelegerea afecțiunilor neurologice