Julian Assange, fondatorul WikiLeaks, are probleme de sănătate. Dacă merge la spital riscă să fie arestat

Fondatorul WikiLeaks, Julian Assange (43 de ani), refugiat de doi ani în Ambasada Ecuadorului din Londra, suferă de aritmie cardiacă, dar autorităţile britanice nu au răspuns la solicitarea sa de a i se acorda îngrijirile medicale necesare, relatează publicaţia Mail on Sunday, citată de Agerpres.
Alina Costache
17 aug. 2014, 16:59
Julian Assange, fondatorul WikiLeaks, are probleme de sănătate. Dacă merge la spital riscă să fie arestat

Un reprezentant al WikiLeaks a declarat că Julian Assange are, pe lângă deficienţele cardiace, probleme pulmonare şi hipertensiune arterială.

Ambasada Ecuadorului, unde Assange se ascunde de doi ani, s-a adresat autorităţilor britanice pentru a permite transportarea fondatorului WikiLeaks la o clinică din Londra cu o maşină a misiunii diplomatice ecuadoriene, dar Ministerul de Externe al Regatului Unit nu a răspuns la această solicitare.

La rândul său, Julian Assange a declarat că ar fi fost mai bine dacă fondurile alocate de autorităţile britanice pentru supravegherea permanentă a Ambasadei Ecuadorului din Londra ar fi fost direcţionate spre sectorul social.

De ce alocă (pentru mine) circa 240.000 de lire sterline pe lună. Mai bine cheltuiau aceşti bani pentru paturi în spitale, alimente pentru nevoiaşi sau salarii pentru profesori. Poliţia londoneză a cheltuit pentru supravegherea ambasadei aproximativ 7 milioane de lire sterline, ceea ce este o risipă absurdă din banii contribuabililor„, a declarat Assange într-un interviu pentru Mail on Sunday.

Citeşte şi Site-ul WikiLeaks şi cititorii săi au fost spionaţi de NSA şi GCHQ, acuză Assange

De îndată ce va îndrăzni să părăsească teritoriul Ambasadei Ecuadorului, fondatorul WikiLeaks riscă să fie arestat şi extrădat în Suedia, unde este suspectat de infracţiuni de natură sexuală. Ministerul britanic de Externe nu intenţionează să-i permită lui Assange să părăsească liber Regatul Unit, în pofida presiunilor internaţionale.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Care e jucătorul cu care a avut Giovanni Becali cele mai mari probleme: “M-a înnebunit! Am plecat din avion înainte să închidă ușa”
Capital.ro
Pensie de 5.000 de lei sau mai mult în România. Plățile se fac acum, în 2026. Date oficiale CNPP
Playtech.ro
Ora de vară 2026. Cum dăm ceasurile în ultima duminică a lunii martie
Adevarul
Ce se va întâmpla cu „blocurile comuniste” peste câteva decenii: „Unii cred că vor rezista la nesfârșit”
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Fostul jucător al Stelei a rămas șocat de ceea ce a descoperit în Parcul Herăstrău
MediaFlux
Andra s-a schimbat total! Cum arată acum soția lui Cătălin Măruță
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj