Grecia vrea PLAN de REZERVĂ pentru aprovizionarea cu GAZ natural LICHEFIAT

Grecia a solicitat Comisiei Europene să pună la punct un plan de rezervă pentru a se asigura că ţările din Balcani vor fi aprovizionate cu gaz natural lichefiat (GPL), în eventualitatea apariţiei unor întreruperi în livrările de gaze naturale din Rusia, ca urmare a crizei din Ucraina, transmite Reuters, citată de Agerpres.
Filip Stan
25 aug. 2014, 08:28
Grecia vrea PLAN de REZERVĂ pentru aprovizionarea cu GAZ natural LICHEFIAT

Pe 16 iunie, grupul rus Gazprom a introdus o schemă de plată în avans pentru gazele naturale livrate Ucrainei, după o dispută pe tema datoriilor părţii ucrainene. În 2013, reţeaua de gazoducte din Ucraina a asigurat tranzitul pentru 65 din cele 133 de miliarde metri cubi de gaze naturale ruseşti achiziţionate de ţările din UE.

Într-o scrisoare trimisă comisarului european pentru energie, Gunther Oettinger, ministrul grec al Energiei, Yannis Maniatis, a propus înfiinţarea unui mecanism de urgenţă la nivelul UE, care să ofere siguranţa că acele cantităţi în exces de gaz natural lichefiat ieftin sunt rezervate pentru statele membre UE care au deficienţe în aprovizionarea cu gaze naturale, în loc să fie trimise spre alte destinaţii.

Anterior, Maniatis a avertizat că există riscul ca în iarna acestui an să apară întreruperi semnificative în aprovizionarea Europei cu gaze naturale, adăugând că Grecia şi alte ţări din Balcani ar fi lovite mai grav decât alte pieţe europene, potrivit Agerpres.

‘Am luat această iniţiativă, astfel încât Europa să lanseze un mecanism comun de solidaritate, care va asigura aprovizionarea cu gaz natural lichefiat în cazul opririi livrărilor’, a declarat, joi, Maniatis, pentru Reuters.

Grecia importă aproximativ 60% din necesarul său de gaze naturale din Rusia via Ucraina. De asemenea, importă gaze naturale din Azerbaidjan via Turcia şi dispune şi de o facilitate internă de stocare a GNL.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Vești bune pentru clienții din România: magazinul cu produse de 5 lei la raft se extinde în țară
Capital.ro
FUGE George Simion? Cutremur total în România fix după alegeri: Este nevoit...
Playtech.ro
Ce poate face, de fapt, un preşedinte, în România? Planul lui George Simion dacă ajunge la conducerea ţării
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Când și cum a fost racolată jucătoarea de tenis Alexandra Iordache de mafia pariurilor. Fostul său antrenor a dat totul în vileag
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Rusia se implică în alegerile din România. Kremlinul exultă
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Statul ar putea rămâne fără bani pentru pensii. Avertismentul economiștilor
Cancan.ro
Alexia Eram şi iubi n-au pierdut deloc timpul pe litoral! S-au 'dezlănţuit' în mijlocul mulţimii! Atenţie, imagini interzise celor… singuri
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor de care România s-a despărțit în lacrimi. A fost cel mai îndrăgit. Nu poate fi uitat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Lia Olguta Vasilescu, prima reactie despre preluarea sefiei PSD, dupa demisia lui Marcel Ciolacu
MediaFlux
Poate fi învins George Simion în turul 2? Ce poate învăța Nicușor Dan de la Băsescu și Iohannis
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele