Iohannis: Ordonanţa privind apartenenţa politică a aleşilor locali este un atac la sistemul politic

Preşedintele PNL, Klaus Iohannis, a declarat luni că Ordonanţa cu privire la apartenenţa politică a aleşilor locali ar fi o gravă eroare şi un atac la sistemul politic din România, subliniind că Opoziţia va folosi toate pârghiile pentru a stopa acest demers, transmite Agerpres.
Filip Stan
25 aug. 2014, 20:33
Iohannis: Ordonanţa privind apartenenţa politică a aleşilor locali este un atac la sistemul politic

‘Eu avertizez public: această ordonanţă ar fi o gravă eroare şi ar fi un atac la sistemul politic din România. Este simplu de tot’, a afirmat Iohannis la B1 Tv.

Liberalul a susţinut că Opoziţia va folosi pârghiile cele mai potrivite în acest caz.

‘Vom folosi toate pârghiile care sunt la îndemâna Opoziţiei pentru a putea opri o astfel de ordonanţă – ar fi un atac la esenţa autonomiei locale, la esenţa pluripartidismului în România’, a arătat liderul PNL.

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ousmane Dembele, hat-trick în 25 de minute în Norvegia – Franța! Balonul de Aur a scris istorie la Campionatul Mondial
Capital.ro
Se renunță la ora de vară. Schimbarea care îi vizează pe toți locuitorii țării. Unde se aplică
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?