Toate unităţile şcolare din sectorul 1 din Capitală au fost recondiţionate

Lucrările de reparaţii curente la unităţile de învăţământ din sectorul 1 din Bucureşti s-au finalizat, iar anul acesta au fost create peste 400 de locuri noi în grădiniţe.
Iulian Tudor
10 sept. 2014, 11:20
Toate unităţile şcolare din sectorul 1 din Capitală au fost recondiţionate

Potrivit planului de şcolarizare pentru anul şcolar 2014-2015, în sectorul 1 din Capitală sunt 1.174 de locuri pentru grădiniţele cu program normal, 4.537 de locuri pentru cele cu program prelungit şi 116 de locuri la grădiniţele cu program săptămânal, se arată într-un comuncat emis de Primăria sectorului 1.

Copiii din sectorul 1 au şi în acest an un loc asigurat la grădiniţă. Grădiniţele de stat din sector concurează ca standarde de calitate cu cele din învăţământul privat, desfăşurându-şi activitatea în clădiri moderne şi sigure, având spaţii generoase, terase amenajate natural şi locuri de joacă ultramoderne„, potrivit aceluiaşi document.

De asemenea, toate unităţile de învăţământ aflate în administrarea Primăriei sectorului 1 sunt dotate cu butoane de panică conectate la dispeceratul Poliţiei Locale, timpul de răspuns al echipelor de intervenţie fiind de maximum 7 minute de la acţionarea acestora.

Echipamentul de alarmare este montat într-un loc uşor accesibil personalului de pază şi se utilizează în următoarele situaţii: pătrundere fără drept în unitatea de învăţământ, intrare prin efracţie, atac asupra personalului de pază, tulburarea ordinii şi liniştii publice şi urgenţe medicale sau în caz de incendiu.

Autoritatea locală precizează că a montat până în prezent zeci de camere de supraveghere în aproape jumătate dintre şcolile şi liceele din sector, care asigură o monitorizare permanentă a tot ce se întâmplă în zonă şi permit intervenţia rapidă a poliţiştilor locali atunci când este pusă în pericol siguranţa elevilor. Camerele supraveghează permanent accesul, zonele de recreere şi perimetrul exterior al unităţilor de învăţământ şi sunt racordate la Dispeceratul Central al Poliţiei Locale.

Totodată, echipaje ale Poliţiei Locale Sector 1 patrulează pe toată perioada orelor de curs în perimetrul unităţilor de învăţământ.

Prin programul „Siguranţă în unităţile de învăţământ preuniversitar”, clădirile tuturor unităţilor de învăţământ au fost dotate cu instalaţii antidescărcări electrice. Acest program constă în dotarea unităţilor de învăţământ cu instalaţii de protecţie contra descărcărilor electrice, constituirea de prize de pământ pentru instalaţiile electrice, înlocuirea prizelor din clădire cu prize protejate cu siguranţe diferenţiale şi dispozitive de protecţie la scurtcircuite, precum şi dotarea, acolo unde este cazul, cu instalaţii de degivrare a jgheaburilor şi burlanelor. În plus, toate unităţile şcolare au fost dotate cu centrale de incendiu.

CITEŞTE ŞI: Şcoli neautorizate sanitar din cauza lipsei apei potabile şi a reţelei de canalizare

DailyBusiness
Guvernul îi oferă lui Traian Băsescu un apartament în locul vilei de protocol, după ce și-a recâștigat drepturile de fost președinte
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Horoscop zilnic pentru vineri, 22 august. Leii află un adevăr dureros
Capital.ro
TAXĂ specială pentru gunoi. Primăria pregătește schimbarea pentru utilizatorii casnici și non-casnici: Pentru acoperirea costurilor serviciului
Playtech.ro
Ce acte sunt necesare pentru un certificat de moștenitor? Detalii despre etapele moştenirii
Adevarul
„Trăim deja cel mai sumbru scenariu”. Predicția unui expert de la Cambridge despre întâlnirea Putin - Zelenski
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Georgianei
Evz.ro
Mike Tyson și adevărul brutal despre aparițiile sale în filme
Prosport.ro
FOTO. Controversata Marina, renumită pentru imaginile ei cel puțin îndrăznețe, a fost prinsă! A primit pedeapsă de 4 ani
kanald.ro
Cum ar fi putut fi salvată Georgiana, tânăra care a murit pe A1 alături de iubitul ei! Aceasta ar fi lăsat un mesaj cu subînțeles pe rețelele sociale
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al Georgianei, adolescenta de 14 ani care s-a aruncat în fața TIR-ului cu iubitul: 'Viața mea...' 😢
iamsport.ro
Robert Negoiță, acuzat că ar fi cheltuit ilegal bani publici în interesul firmei care o sponsorizează pe Dinamo. Primarul a recunoscut: ”Aveți dreptate”
MediaFlux
Răsturnare de situație privind voucherele de curent! Poșta Română nu a fost instruită privind aplicația EPIDS pentru tichetele de energie
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Dacă îți apare asta pe piele, este unul dintre semnele de hi