ISU Olt se dotează în acest an cu o autofreză pentru zăpadă şi un autoşenilat

Două utilaje pentru intervenţii pe timpul iernii - o autofreză pentru zăpadă şi o autospecială şenilată - vor intra în dotarea ISU anul acesta, a anunţat sâmbătă, la festivitatea organizată de Ziua Pompierilor, vicepreşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Olt, Marius Oprescu, transmite Agerpres.
Filip Stan
13 sept. 2014, 11:48
ISU Olt se dotează în acest an cu o autofreză pentru zăpadă şi un autoşenilat

Oprescu a precizat că autospecialele în cauză vor fi achiziţionate în următoarele două luni printr-un proiect finanţat din fonduri europene nerambursabile, valoarea lor totală ridicându-se la 1,4 milioane lei.

Prin acelaşi proiect, au intrat în dotarea ISU Olt în acest an o autospecială de intervenţie şi salvare de la înălţimi, precum şi o autospecială complexă de intervenţie, descarcerare şi acordare a asistenţei medicale de urgenţă. Ele au fost achiziţionate printr-un proiect regional pentru îmbunătăţirea dotării cu echipamente a bazelor operaţionale pentru intervenţii în situaţii de urgenţă în regiunea S-V Oltenia, în care este partener Consiliul Judeţean Olt, alături de alte consilii judeţene din regiune.

Prin acelaşi proiect regional, ISU Olt a primit, în ultimii doi ani, şapte autospeciale complexe de intervenţie, descarcerare şi acordarea asistenţei medicale de urgenţă şi o autospecială pentru descarcerări grele.

Şeful ISU Olt, Marin Pică, a declarat sâmbătă că în ultimul an a fost îmbunătăţită atât baza materială a instituţiei, cât şi timpul de răspuns la solicitări.

Marin Pică a precizat că de la începutul anului şi până pe 10 septembrie, ISU Olt a avut 3.808 intervenţii, majoritatea fiind ale echipajelor SMURD. În urma intervenţiilor echipelor de la ISU Olt în acest an au fost salvate 246 de persoane, dintre care 36 de copii şi peste 800 de animale.

Prezent la manifestările organizate de Ziua pompierilor, prefectul Silviu Neacşu a arătat că a fost impresionat de eforturile, curajul şi devotamentul cu care s-au implicat pompierii în intervenţiile în situaţiile de urgenţă cauzate de inundaţiile produse în judeţ în acest an. Vicepreşedintele CJ Olt Marius Oprescu a subliniat că în acest an, în care au fost situaţii de urgenţă generate de zăpezi şi precipitaţii, pompierii au fost alături de populaţie, de comunităţi, dar şi de autorităţi.

Primarul municipiului Slatina, Minel Prina, a felicitat angajaţii ISU Olt pentru modul cum îşi fac datoria şi a anunţat că îşi va dona 10% din salariul său de primar, până la finalul mandatului, familiei pompierului erou din Valea Mare, Ionuţ Ungureanu, care a murit în timpul unei intervenţii de stingere a unui incendiu în Bucureşti, în anul 2010.

De Ziua Pompierilor, la Slatina a fost organizată o festivitate în cadrul căreia au fost transmise mesaje de felicitare şi au fost anunţate avansările în grad, iar pe platoul din faţa Prefecturii Olt angajaţii ISU au prezentat autospecialele din dotare şi o parte din echipamentele de intervenţie.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Câţi bani a investit Valeriu Iftime la FC Botoşani! Suma este uriaşă: „La momentul de faţă, asta e socoteala”
Capital.ro
Raportul CSAT din 2024. De ce s-au anulat alegerile? Ce spune despre Călin Georgescu și Rusia
Playtech.ro
De ce nu e bine să lași încărcătorul telefonului în priză tot timpul. Ce riști cu siguranța casei, factura la curent și bateria
Adevarul
Cum poate exploata Ucraina vulnerabilitățile sistemului de apărare al Rusiei. Mutarea ce poate da o lovitură devastatoare capacităților Moscovei
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Prietenii lui Marco, gest impresionant chiar înainte de înmormântare. Postarea care a îndurerat pe toată lumea
iamsport.ro
Adi Popa și-a desființat fostul coleg de la FCSB: ”Am mai multe trofee decât are el goluri!”
MediaFlux
Armistiţiu de Crăciun, propus de Ucraina. Condiția ridicată de Kremlin
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde