Pricopie: Iau în calcul ca şcolile să organizeze activităţi cu o săptămână înainte de începerea cursurilor

Ministrul Educaţiei Naţionale, Remus Pricopie, a declarat pentru că ia în calcul posibilitatea ca anul viitor, cu o săptămână înainte de începerea cursurilor, şcolile să organizeze diverse activităţi pentru elevi, fără însă ca aceştia să fie obligaţi să participe.
Iulian Tudor
14 sept. 2014, 10:09
Pricopie: Iau în calcul ca şcolile să organizeze activităţi cu o săptămână înainte de începerea cursurilor

„Anul şcolar 2015-2016 va începe pe 15 septembrie. Dar iau în calcul ca anul viitor, cu o săptămână înainte de începerea cursurilor, şcoala să organizeze activităţi prin care cei care vor – elevii, părinţii – să vină la şcoală pe diverse activităţi extracurriculare, dar şcoala va începe pe 15 septembrie”, a afirmat ministrul Educaţiei.

Pricopie: Examenul de Bacalaureat şi Evaluarea naţională nu îşi schimbă structura în anul şcolar 2014-2015

Referindu-se la avizele sanitare, Remus Pricopie a spus că anul acesta vor fi mai puţine şcoli fără autorizaţie sanitară şi a precizat că inspectorii de sănătate publică vor face controale inclusiv la 15, 16 şi 17 septembrie.

„Evident că tot timpul sunt probleme, sunt probleme ancorate în vremurile pe care le trăim, dar important este progresul. Anul acesta vom avea mult mai puţine şcoli fără avize sanitare, în momentul acesta se lucrează, se dau avize sanitare inclusiv pe 15, 16, 17 septembrie. Dacă ne uităm la date, vom vedea că aceste date au fost de la an la an mai bune. Anul trecut am avut cifre mai bune faţă de ceilalţi ani”, a afirmat demnitarul.

În ceea ce priveşte cele două sesiuni ale examenului de Bacalaureat, Pricopie a arătat că rata de promovare începe să ‘arate decent’.

„De fapt, nu vorbim despre un dezastru la Bacalaureat, vorbim de nişte cifre care încep să arate decent – 71% promovabilitate pentru promoţia curentă în condiţiile unui examen serios. Ştiţi bine că s-au luat toate măsurile împotriva fraudării, acolo unde au fost prinşi elevii şi, din păcate, cadre didactice că au participat la acte de fraudare au fost eliminaţi. Sunt în continuare unităţi de învăţământ unde procentele nu sunt foarte bune, dar aşa cum anul trecut am depus eforturi şi am încercat să le îmbunătăţim, vom face şi anul acesta”, a susţinut ministrul.

Începe NOUL AN ŞCOLAR. Vezi ce SCHIMBĂRI importante îi aşteaptă pe elevi în 2014-2015

Ministrul Educaţiei a precizat că în anul şcolar 2014-2015 vor continua simulările la clasa a XI-a şi a XII-a, despre care s-a declarat ‘foarte încântat’.

„Vom continua în 2014-2015 simulările pentru că anul trecut s-au primit cu reticenţă, în special cele la clasa a XI-a, dar de fapt nu este logic să vii şi să faci o simulare cu trei luni înainte de examen. Lucrurile trebuie făcute cu seriozitate, cu un an înainte. Examenul de Bacalaureat este un examen greu, un examen complex, cu un an înainte trebuie să îi atragi atenţia elevului, familiei că mai sunt 12 luni până la examen. Trebuie să înţeleagă structura examenului, cum se desfăşoară toate aceste lucruri. Eu sunt foarte încântat de această simulare la clasa a XI-a, pe care o vom continua. Simularea de clasa a XII-a are logică în prezenţa unei simulări de clasa a XI-a”, a mai declarat ministrul Educaţiei, Remus Pricopie.

DailyBusiness
Tupeul nu are limite! Se dă spor de gen la stat. Bărbații sunt plătiți în plus doar pentru că au o femeie în conducere
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, devastatoare la Paris! A făcut furori cu rochia aleasă – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Se construiește autostrada care nu ține cont de austeritatea lui Ilie Bolojan. Va crea o legătură rutieră rapidă și modernă cu o țară vecină
Capital.ro
Mașinile mai vechi de 12 ani vor avea interzis! Noi reguli pentru românii cu mașini pe benzină sau motorină
Playtech.ro
Cele mai frumoase plaje din Bulgaria. De multe nici nu ai auzit, dar sunt adevărate bijuterii ale naturii
DailyBusiness
Motivul pentru care Gina Pistol îi ascunde chipul fetiței, pe rețelele sociale: „Uneori și nouă ne este greu”
Adevarul
Moartea suspectă a ministrului Transportului din Rusia, fisura care zguduie sistemul de putere de la Kremlin
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Vedetă din România, de urgență la spital. S-a întâmplat în direct
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
kanald.ro
Preț carburanți vineri, 11 iulie 2025: Cât a ajuns să coste un litru de benzină azi
Cancan.ro
Piedone a intrat într-un hotel de 2 stele din Costinești. Ireal cum arătau camerele și ce a găsit șeful ANPC în baie
Playsport.ro
Interzicerea virajelor la stânga ar putea reduce accidentele și ambuteiajele. Măsura, testată deja în tot mai multe orașe...
Capital.ro
Zi de doliu! Am pierdut cel mai iubit actor. Nu se va mai naște cineva ca el: Un geniu blând, frumos și jucăuș
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
stirilekanald.ro
De ce a omorât-o Robert Lupu pe Teodora, de fapt! Răsturnare de situație: NU o voia înapoi, ci altul era motivul
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Rusia se teme! Moscova se pregătește pentru orice după parteneriatul nuclear dintre SUA, Marea Britanie și Franța
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Spor de femeie și de nesimțire: cum a devenit SAPE exemplul perfect al imposturii bugetare