Pescador cu zeci de migranţi, depistat în largul Mării Negre de către poliţiştii Gărzii de Coastă

Un pescador fără pavilion arborat, cu zeci de migranţi la bord, a fost depistat, luni, de poliţiştii Gărzii de Coastă Constanţa în largul Mării Negre. Ambarcaţiunea a fost remorcată de o navă a GC către Portul Mangalia.
Iulian Tudor
15 sept. 2014, 09:32
Pescador cu zeci de migranţi, depistat în largul Mării Negre de către poliţiştii Gărzii de Coastă

Operaţiunea de salvare pe mare, în condiţiile în care valurile au în larg înălţimea de peste patru metri, se face sub supravegherea Centrului Maritim de Coordonare, urmând ca după ce pescadorul va fi adus la ţărm să fie verificate persoanele aflate la bord, a declarat purtătorul de cuvânt al GC Constanţa, Marius Niculescu, potrivit Agerpres.

Poliţiştii de frontieră au observat o ambarcaţiune tip pescador, ce nu are pavilion arborat, care se apropia dinspre apele teritoriale ale Republicii Bulgaria. Ţinând cont de valurile foarte mari, (…) patru – cinci metri în larg şi observând un număr foarte mare de persoane la bord, s-a decis de către conducerea Gărzii de Coastă declanşarea unei acţiuni de salvare pe mare, coordonată de Centrul Maritim de Coordonare. Din cauza valurilor, nu s-a putut face abordaj, adică persoanele nu au putut fi luate la bordul navei noastre şi s-a decis remorcarea şi aducerea în siguranţă la mal„, a menţionat Marius Niculescu.

Va urma acţiunea de identificare a persoanelor aflate la bordul pescadorului, stabilirea ţării de unde acestea au plecat, naţionalitatea, precum şi scopul deplasării.

Reprezentantul GC Constanţa a spus că pe pescador este un număr mare de persoane, fiind văzuţi mai mulţi bărbaţi la bord. Poliţiştii susţin că există posibilitatea ca la bord să fie şi femei şi copii, aceştia aflându-se la adăpost în cala pescadorului.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Cutremur de 6,7 în Japonia! Un tsunami a lovit coasta nordică a țării apoi
Fanatik.ro
Femeia arbitru Iuliana Demetrescu, făcută praf după Dinamo – Csikszereda 4-0! Cristi Balaj: “Nu a fost penalty la Musi! Bărbații din VAR au încurcat-o, nu trebuiau să intervină”
Capital.ro
Fumatul este interzis în apartamentele închiriate și în spațiile publice. Vecinii te pot da în judecată. În ce oraș se aplică
Playtech.ro
Calorifer din aluminiu sau din oţel? Avantajele fiecărei variante pentru apartamente
Adevarul
Anii în care românii au trăit iluzia libertății și a democrației. Cum a fost salvat comunismul după Revoluție
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Nenorocire fără margini în Dolj! Doi șoferi, de 20 și 36 de ani, și-au pierdut viața într-un grav incident rutier. O a treia persoană a rămas încarcerată
iamsport.ro
Mihai Stoichiță, gest lipsit de respect la înmormântarea lui Emeric Ienei
MediaFlux
Mercur intră în retrograd pe 9 noiembrie 2025. Cele trei zodii care vor simți cel mai puternic haosul cosmic
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume