Candidatura lui Victor Ponta la prezidenţiale, contestată la CCR. Ponta: Nu am emoţii

Curtea Constituţională a României discută, duminică seara, două sesizări depuse împotriva candidaturii lui Victor Ponta la alegerile prezidenţiale. Ponta a declarat, la România TV, că nu are emoţii în ceea ce priveşte cele două sesizări depuse la Curtea Constituţională.
Iulian Tudor
21 sept. 2014, 11:42
Candidatura lui Victor Ponta la prezidenţiale, contestată la CCR. Ponta: Nu am emoţii

Contestaţiile trebuie soluţionate de Curte Constituţională în două zile de la înregistrarea lor, potrivit reglementărilor în vigoare, au anunţat oficiali ai CCR.

Victor Ponta a declarat, duminică seară, că nu are emoţii. „Cred că toate candidaturile întotdeauna s-au găsit nişte oameni care să le conteste. Şi nici nu pot să bănuiesc că s-ar afla în spatele acestora nu ştiu ce contracandidat. Sunt absolut convins că toate procedurile noi le-am îndeplinit corect. Noi ştim să facem şi proceduri legale, nu ca alţii şi nu, nu se pune problema să fie ceva legat de candidatură. Bătălia va fi cu siguranţă pentru voturile pe care vrem să le obţinem de la români în turul I şi în turul II”, a afirmat Ponta, într-o intervenţie telefonică la România TV.

Victor Ponta şi-a depus miercuri seară, la Biroul Electoral Central, dosarul de candidat în alegerile prezidenţiale din partea Alianţei Electorale PSD-UNPR-PC.

Victor Ponta și-a lansat candidatura la alegerile prezidențiale, sâmbătă, chiar de ziua sa de naștere, pe stadionul Naţional Arena, în fața a 70.000 de simpatizanţi și militanți din toată ţara. „Sunt Victor Viorel Ponta şi vreau să fiu preşedintele românilor, al acelor romîni care sunt împreună, care au încredere, care sunt mândri şi care au speranţa că vor schimba ţara în bine. Acel preşedinte vreau să fiu şi vă chem să fiţi împreună alături de mine în această bătălie către marea unire„, a spus acesta.

Victor Ponta este primul candidat înscris oficial în cursa pentru Preşedinţie, iar programul său este unul pentru unitatea tuturor românilor şi pentru schimbarea modelului de preşedinte.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Gigi Becali îl bagă în ședință pe Darius Olaru după FC Argeș – FCSB 1-0: „O să-l sun să îl rog asta!”
Capital.ro
Medicamentele care te lasă fără permis de conducere. Pot influența testele antidrog: Conțin substanțe similare unor droguri
Playtech.ro
Cea mai importantă ramură dintr-un pom: la ce să fii atent când tai copacii din grădină
Adevarul
Câte kilograme sunt normale și de ce greutatea ideală nu există. Medic: „Circumferința taliei poate spune mai mult decât cântarul”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sergiu, tânărul împușcat în Italia a fost înmormântat! Imaginile DURERII cu momentul în care mam... Vezi mai mult
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Vouchere de vacanță 2026. Noi modificări pentru angajați. Cum vor putea fi folosite
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend