Directorul APIA Botoşani, ridicat de DNA într-un dosar de corupţie

Directorul executiv al Agenţiei de Plăţi şi Intervenţii în Agricultură (APIA) a judeţului Botoşani, Liviu Zaharia, a fost ridicat, marţi, pentru a fi dus la audieri la sediul din Suceava al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA).
Filip Stan
23 sept. 2014, 14:02
Directorul APIA Botoşani, ridicat de DNA într-un dosar de corupţie

Liviu Zaharia este cercetat într-o cauză penală ce vizează suspiciuni de săvârşire a unor infracţiuni de corupţie, conexe infracţiunilor de corupţie şi privind obţinerea nelegală de fonduri europene, scrie Agerpres.

Tot marţi, au fost ridicaţi în vederea audierii, în acelaşi dosar, primarul oraşului Săveni, Relu Târzioru, primarul comunei Brăeşti, Ioan Toma, dar şi mai mulţi funcţionari ai APIA.

Potrivit unui comunicat al DNA, în cursul zilei de marţi, ca urmare a obţinerii autorizărilor legale de la instanţa competentă, au fost efectuate 16 percheziţii domiciliare în locaţii situate în judeţele Botoşani şi Suceava, dintre care două la sedii de instituţii publice, iar restul la punctele de lucru ale unor societăţi comerciale şi la domiciliile unor persoane fizice.

Citeşte şi Consilier de la APIA Constanţa, reţinut de DNA pentru fraude cu fonduri europene

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Sala Polivalentă dintr-un mare oraș al României demnă de Cartea Recordurilor, în sens negativ. De ce nu este finalizată
Capital.ro
Elena Udrea a răbufnit. România are o mare problemă: O recunoaște Premierul Bolojan și o arată realitatea din sistem!
Playtech.ro
Guvernul reduce acciza la motorină cu 30 de bani. Benzinăriile, obligate să limiteze modificările de preț
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
wowbiz.ro
Rezultate autopsie Cristian Staicu. Ce au descoperit legiștii despre moartea medicului din București
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Anchetatorii iau in calcul 3 ipoteze în cazul medicului incendiat în propriul apartament. Apropiații fac dezvăluiri despre ultimele clipe din viața lui
iamsport.ro
BOMBĂ! Gigi Becali a vorbit cu ministrul Radu Miruță despre Steaua: ”A zis că așteaptă o ofertă”
MediaFlux
Candidat surpriză pentru mandatul de președinte al SUA. Cine se pregătește ca să preia Casa Albă
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj