Năstase: Nu mă voi implica în campania lui Ponta, dar îl susţin

Fostul premier Adrian Năstase a declarat marţi că nu se va implica în campania electorală a candidatului PSD la prezidenţiale, Victor Ponta, pentru a nu-l expune adversarilor politici, transmite Agerpres.
Filip Stan
23 sept. 2014, 19:15
Năstase: Nu mă voi implica în campania lui Ponta, dar îl susţin

„Răspunsul meu pentru acest moment este ‘nu'”, a declarat Năstase la televiziunea publică, întrebat dacă îl va susţine pe Victor Ponta în campania pentru prezidenţiale.

„Nu am vrut şi nu doresc să mă implic în campania lui Victor Ponta, pentru a nu oferi vulnerabilităţi în campanie şi o şansă pentru adversarii săi de a-l ataca sub acest aspect. Evident că, din punct de vedere personal, susţinerea mea între candidaţii la preşedinţie merge către Victor Ponta”, a continuat Năstase.

În ceea ce priveşte implicarea sa politică în viitor, acesta a arătat că toţi oamenii fac politică într-un fel sau altul.

„Într-un fel, viaţa noastră este o viaţă politică, care atinge într-un fel sau altul domenii care au implicaţii din zona politică spre sfera personală. Din punct de vedere formal, nu am dreptul sa votez, să fiu ales, să ocup funcţii publice în România, în străinătate aş putea, şi chiar am primit nişte invitaţii. Dar, ceea ce este important pentru mine că, respectând aceste constrângeri pe care statul român mi le-a fixat, prin cei câţiva reprezentaţi din zona justiţiei, participarea mea la activităţi publice va continua”, a spus fostul premier.
În opinia acestuia, campania electorală „va fi una urâtă, neideologică”.

„Candidaţii la preşedinţie ar trebui să vină ca nişte vectori, să prezinte nişte strategii care să-şi tragă rădăcina dintr-un anumit rezervor ideologic. Practic, întreaga societate românească s-a deideologizat şi mecanismul democratic funcţionează practic în afara partidelor, ceea ce mi se pare foarte grav. (…) Ceea ce vom vedea în perioada următoare, în general, va fi o campanie cu o puternică amprentă negativă, de dat la picioare, ca să mă exprim aşa. Nu cred că lucrurile acestea ne vor ajuta”, a spus fostul preşedinte al PSD.
Potrivit acestuia, un preşedinte trebuie în primul rând să aibă capacitatea „de a privi peste dealuri” în ceea ce priveşte viaţa de zi cu zi, să aibă o privire strategică, să fie capabil de viziune, să exprime încredere.

DailyBusiness
Amendă record pentru o companie de ride-sharing din București: 32 de persoane lucrau fără forme legale
Spynews
Fetița bătută de mamă pe o stradă din Constanța și fratele ei au fost luați de Protecția Copilului. Ce se întâmplă acum cu mama. Decizie de ultimă oră!
Fanatik.ro
Soluția prin care România ar deveni o adevărată forță în fotbalul mondial. Pașii simpli care ar duce performanțe uriașe, planul lui Mitică Dragomir
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 8 iulie. Cât costă cea mai ieftină benzină în România. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
De ce este Nicușor Dan la Summitul NATO de la Ankara și ce poate obține România. Miza uriașă de la Marea Neagră
Adevarul
Ce au mâncat liderii NATO la dineul oficial de la Ankara. De la mantı și biban de mare la baclava regală cu înghețată de Maraș
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier grav în Timiș! Un bărbat a ajuns de urgență la spital, după impactul dintre un autoturism și un autotren
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la Dinamo a semnat cu o nou-promovată
MediaFlux
Mai mulți bani la pensie. Cât se va plăti din luna iunie 2026
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?