Guvernul a decis trecerea Institutului Cantacuzino de la Ministerul Sănătăţii la Ministerul Educaţiei

Guvernul a decis miercuri, printr-o Hotărâre, trecerea Institutului Naţional de Cercetare Dezvoltare pentru Microbiologie şi Imunologie Cantacuzino din coordonarea Ministerului Sănătăţii în coordonarea Ministerului Educaţiei Naţionale, informează Biroul de presă al Executivului.
Iulian Tudor
01 oct. 2014, 14:51
Guvernul a decis trecerea Institutului Cantacuzino de la Ministerul Sănătăţii la Ministerul Educaţiei

Hotărârea prevede modificarea şi completarea Anexei nr. 7 la Hotărârea Guvernului nr. 185/2013 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Educaţiei Naţionale şi modificarea Anexei nr. 2 la Hotărârea Guvernului nr. 144/2010 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Sănătăţii.

Nicolae Bănicioiu, ministrul Sănătăţii, a declarat luni că se lucrează la proiectul unei ordonanţe de guvern care vizează activitatea Institutului Cantacuzino şi cel mai probabil săptămâna viitoare ar intra în dezbaterea Executivului.

„La Cantacuzino este vorba despre o ordonanţă care se discută, va fi o întâlnire cu managementul demisionar pentru a stabili forma finală a actului normativ şi săptămâna viitoare va intra în Guvern. Există discuţii pentru a se face o societate comercială în cadrul institutului, propunerea fiind una interesantă. Să nu se înţeleagă greşit, societatea comercială va avea acţionar majoritar institutul şi ea va fi pe partea de producţie. Va fi constituită societatea, iar acţionariatul institutului va fi finanţat de către stat, ca şi acum„, a explicat ministrul Sănătăţii, Nicolae Bănicioiu, potrivit Agerpres.

Citeşte mai mult aici: Bănicioiu: Există discuţii pentru a se face o societate comercială în cadrul Institutului Cantacuzio

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Care e legătura dintre contractul de lobby de 3,4 milioane de dolari cu o firmă americană și dorința lui Nicușor Dan de a se întâlni cu Donald Trump
Capital.ro
Ghid pentru șoferii pensionari. Afecțiunile medicale pe care medicul de familie e obligat să le raporteze. Poți pierde permisul auto
Playtech.ro
300 de euro chiria pe lună pentru o mini căsuță departe de oraș. Cum arată una dintre cele mai comentate chirii din Cluj
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți