Victor Ponta, luat la întrebări de fiul său: „Tati, ai fost spion? Ce păcat, ce tare ar fi fost!”

Premierul Victor Ponta a relatat, la începutul ședinței de Guvern, că a fost luat la întrebări de fiul său, Andrei, care l-a chestionat dacă a fost spion.
Iulian Tudor
15 oct. 2014, 10:49
Victor Ponta, luat la întrebări de fiul său:

Victor Ponta le-a spus miniştrilor reuniţi în şedinţa săptămânală a Executivului că singura persoană pe care a dezamăgit-o în aceste zile este fiul său, Andrei, căruia i-a spus că nu a fost spion.

‘Am o singură persoană pe care am dezamăgit-o. Băiatul meu aseară m-a întrebat: ‘Tati, e adevărat? Eşti spion? Că aşa a zis Băsescu’. Şi am zis ‘nu’. Şi mi-a zis: ‘Ce păcat, ce tare ar fi fost!’. Acum, nici nu ştiam ce să-i spun. Să-l trimit pe domnul Băsescu să vorbească cu băiatul meu, dar băiatul meu este mult mai serios şi mai responsabil şi m-am gândit să-i spun adevărul, că asta e situaţia’, a spus Ponta.

În prezenţa primarului general al Capitalei, Ponta a spus că l-a întrebat pe acesta cum a fost în campania electorală în 2008, când şeful statului l-a atacat continuu pentru a-l favoriza pe contracandidatul său.

‘Mesajul pe care am vrut să-l dau cu primarul Oprescu lângă mine este că, în timp ce unii toată ziua sau în fiecare seară pe la televizor dau foc la ţară, noi reuşim să o ţinem în direcţia bună şi sunt convins că asta vom face în continuare. Şi vreau să vă mărturisesc un lucru: l-am întrebat pe domnul primar general cum a fost în 2008, când, tot aşa, îl ataca preşedintele ţării, ca să favorizeze pe contracandidat şi mi-a zis că i-a fost bine, că a câştigat. Cred că la fel îmi prinde şi mie bine’, a mai afirmat prim-ministrul.

CITEŞTE ŞI Ponta, despre acuzaţia că ar fi fost ofiţer SIE: Sunt numai minciuni! Băsescu e în campanie

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Florin Tănase, out din primul 11 al FCSB după ce Gigi Becali i-a zis să se lase? Verdictul lui Meme. Exclusiv
Capital.ro
Primăria Capitalei schimbă regulile pentru ajutoare. Vouchere eliminate, stimulente reduse și plăți suspendate
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Mister la Moscova: un avion militar american a aterizat în Rusia. C-17 a venit de la Riga, iar Kremlinul spune că „nu știe nimic”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Klaus-Michael Kühne, miliardarul german cu o avere de 44 de miliarde de dolari, a încetat din viață la 89 de ani
iamsport.ro
Dezastru în Superliga! După CFR Cluj, un alt club vrea insolvența
MediaFlux
Cât timp trebuie păstrate de fapt taloanele de pensie! Mulți seniori nu știu asta
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat