ANUNŢ IMPORTANT AL RUSIEI: Nu îşi va retrage trupele din Transnistria

Ministerul rus de Externe a declarat joi că mandatul "pacificatorilor" ruşi este departe de a fi încheiat, respingând ideea transformării actualei misiuni militare de menţinere a păcii de pe Nistru în una civilă, aşa cum insistă Chişinăul.
Iulian Tudor
16 oct. 2014, 10:16
ANUNŢ IMPORTANT AL RUSIEI: Nu îşi va retrage trupele din Transnistria

„Constatăm că anumite forţe politice din Europa sunt obsedate de ideea transformării operaţiunii de menţinere a păcii din Transnistria într-o anume misiune de garantare a păcii. (….) Dar mandatul actualei misiuni de menţinere a păcii este departe de a fi încheiat”, a afirmat diplomaţia de la Moscova, potrivit TASS.

În opinia Ministerului rus de Externe, „principalul motiv al acelor forţe politice care se pronunţă pentru transformarea actualei misiuni din Transnistria nu este garantarea păcii şi stabilităţii pe Nistru, ci scoaterea cu orice preţ a contingentului de pace rus din zona de conflict”.

Putin avertizează Statele Unite că altercaţia asupra Ucrainei ameninţă stabilitatea globală

Instituţia diplomatică rusă consideră că încercările de transformare a misiunii de pace existente în prezent în Transnistria nu vor ajuta la soluţionarea conflictului din stânga Nistrului, ţinând să sublinieze că operaţiunea din regiunea transnistreană este „unică” întrucât „în cei 22 de ani de misiune nu a murit niciun membru al contingentului de menţinere a păcii şi nu a fost înregistrată nicio o confruntare serioasă”.

În Transnistria, regiune separatistă în estul Republicii Moldova, în aşa-numita zonă de securitate de pe Nistru este dislocată o misiune de „pacificatori”, formată din aproximativ 1.200 de militari, dintre care aproape jumătate sunt ruşi.

Chişinăul insistă de mai mult timp în privinţa transformării misiunii militare de menţinere a păcii în una civilă, sub mandat internaţional, dar Moscova şi Tiraspolul se opun unei astfel de perspective.

Liderul regimului separatist de la Tiraspol, Evgheni Şevciuk, declara recent că o retragere a trupelor ruse din Transnistria ar duce la destabilizarea situaţiei în regiune.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Leo Messi a numit cel mai bun fotbalist din lume la ora actuală: „Fără îndoială!”
Capital.ro
Șoferii care trebuie să obțină un alt permis de conducere. Se face solicitare și se achită taxa. Cel național nu este recunoscut
Playtech.ro
De ce au început să scadă dobânzile în România. Explicațiile ministrului Finanțelor, ce înseamnă asta exact pentru români
Adevarul
Cum îți treci casa pe numele copilului fără să îți pierzi dreptul de a locui în ea
wowbiz.ro
Tatăl fetei de 18 ani ucise în Bihor, primele declarații după ce presupusul criminal a fost prins. Bărbatul îi acuză pe polițiști: „M-am rugat în genunchi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Lovitură la Tribunal pentru omul care visa să ia FCSB! Marian Ceaușescu a izbucnit: ”Șpăgarule!”
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi