Rusia NU va îndeplini condiţiile Occidentului pentru a scăpa de sancţiuni

Rusia nu va îndeplini condiţiile impuse de Occident pentru ca acesta să ridice sancţiunile impuse Moscovei pe fondul crizei din estul Ucrainei, a declarat, duminică, ministrul de externe al Rusiei, Serghei Lavrov.
Iulian Tudor
19 oct. 2014, 12:23
Rusia NU va îndeplini condiţiile Occidentului pentru a scăpa de sancţiuni

Ni se spune: „Dacă ajutaţi la soluţionarea crizei în Ucraina vom ridica sancţiunile (…)”. Vă supunem atenţiei un criteriu; faceţi un pas, garantaţi că insurgenţii vor permite trecerea observatorilor la frontieră (ruso-ucraineană). Răspunsul nostru este simplu: Nu vom îndeplini şi nici nu vom fi de acord cu niciun fel de criterii şi cu niciun fel de condiţii de acest gen„, a declarat ministrul de externe al Rusiei, Serghei Lavrov, potrivit Agerpres.

Oficialul şi-a exprimat convingerea că obiectivul sancţiunilor occidentale nu îl reprezintă soluţionarea situaţiei din Ucraina, ci este o încercare de a schimba punctul de vedere al Rusiei după placul Occidentului. „În fapt, atât la nivel declarativ, cât şi la nivelul faptelor s-a observat constant că adevăratul scop al restricţiilor este de a influenţa Rusia, de a o face să-şi schimbe punctul de vedere în chestiuni-cheie, care sunt pentru noi şi cele mai importante, de a o obliga să-şi însuşească punctul de vedere al Occidentului„, a acuzat Serghei Lavrov, care a calificat această atitudine drept „arhaică, din secolul trecut, inerţie a mentalităţii coloniale”.

Când în lumea contemporană se creează o ordine multipolară, este imposibil ca o ramură a acestei civilizaţii, cineva singur sau un grup de ţări, să-şi impună voinţa asupra celorlalţi„, a spus Serghei Lavrov. El a adăugat că „durata acestei perioade (de înfruntare între Rusia şi Occident) va depinde de existenţa unor politicieni cu o viziune strategică globală”.

CITEŞTE ŞI: Putin face concesii: Acord cu Franţa, Italia şi Germania privind dronele de supraveghere în Ucraina

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Raluca Pastramă a dezvăluit că a slăbit 5 kilograme. Cum arată acum: „Mă laud singură”
Fanatik.ro
Huiduit, Ștefan Baiaram a facut o criză de nervi pe bancă și l-a lovit cu sticla în cap pe magazioner: „Sunt foarte supărat și dezamăgit”
Capital.ro
Dieta lui David Popovici ascunde un detaliu surprinzător. Ce aliment a eliminat complet
Playtech.ro
Ce înseamnă de fapt „vedere la mare” când rezervi un hotel. Diferența dintre sea view și side sea view
Adevarul
Trei dintre cele mai înfricoșătoare eclipse solare din istorie. Haosul care a izbucnit după întunecarea cerului și fenomenul care a oprit un război
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un oraş din România va rămâne 24 de ore fără apă! Seceta aduce o nouă situație de criză
iamsport.ro
Scandalos: Becali nu e singurul! Fostul campion al României a numit alți 4 finanțatori din SuperLiga care se bagă peste antrenor: ”Știu 100%! Nu era așa înainte”
MediaFlux
Lovitură pentru Putin! Ucraina i-a afectat grav locuința de la Marea Neagră
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat