30 de maramureşeni, INTOXICAŢI cu ciuperci. Un copil, în COMĂ

Un copil de 4 ani din Târgu Lăpuş a ajuns în comă la spital, după ce a mâncat ciuperci. Acesta nu este singurul caz înregistrat la Spitalul Judeţean din Baia Mare. În total, într-o singură zi, 30 de persoane au ajuns la medic după ce s-au intoxicat cu ciuperci.
Iulian Tudor
20 oct. 2014, 06:28
30 de maramureşeni, INTOXICAŢI cu ciuperci. Un copil, în COMĂ

Un copil din Targu Lapus a ajuns in coma la Spitalul Judetean de Urgenta “Dr. Constantin Opris” Baia Mare dupa ce a mancat ciuperci culese din padure si pregatite acasa, potrivit actualmm.ro. Si nu este primul caz de intoxicatie cu ciuperci cu care s-au confruntat medicii de la Unitatea Primire Urgenta.

Conform informatiilor furnizate de managerul Spitalului Judetean de Urgenta Baia Mare, Sorina Pintea, in doar 24 de ore, la Spitalul Judetean au ajuns 30 de persoane intoxicate cu ciuperci.

Situatia este ingrijoratoare pentru ca, pur si simplu, nu mai sunt locuri unde sa ii internam. Doamne fereste de un eveniment neplacut, pentru ca Terapia Intensiva este plina. Am rezolvat situatia pe moment si am repartizat bolnavii in alte sectii pentru a putea face numarului mare de intoxicatii cu ciuperci. Oamenii trebuie sa aiba grija ce consuma. Nu toate ciupercile sunt comestibile„, a declarat Sorina Pintea.

Medicii recomandat maramuresenilor sa fie foarte atenti atunci cand consuma ciupercile, fie ca le cumpara din piata, fie ca culeg din padure.

DailyBusiness
Cât costă un ghiozdan, un caiet sau un penar la început de an școlar. Părinții au început goana după rechizite
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Andreea Marin, dezvăluiri neașteptate despre viața sentimentală! „Nu trebuie să fie…“
Fanatik.ro
Culisele uluitoare ale transferului lui Vladislav Blănuță la Dinamo Kiev: „Mititelu a negociat direct cu Surkis”. Exclusiv
Capital.ro
Marele artist al României a plecat să dea reprezentație pe scena cerului. Un mare şi smerit actor! Aplauzele rămân pentru eternitate
Playtech.ro
Iluzia optică a toamnei. Găseşte pasărea portocalie ascunsă în imaginea de mai jos în 5 secunde
Adevarul
Spitalele franceze, în alertă. Mărturia unui medic român despre pregătirile pentru un eventual conflict în Ucraina
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Apare o nouă fabrică de autobuze electrice în România
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
Incident șocant în Londra, la doar o zi după tragedia din Lisabona. Un autobuz supraetajat a intrat în mai mulți pietoni aflați pe trotuar
Cancan.ro
Primul mesaj al Mihaelei Rădulescu, după reîntoarcerea în România. Bărbatul pentru care are cuvinte de laudă după moartea lui Felix Baumgartner
iamsport.ro
FIFA a anunțat schimbarea pentru Cupa Mondiala, fanii s-au înfuriat: 'E absolut absurd!`
MediaFlux
Bani gratis pentru românii care depun dosarul la AFIR!
stirilekanald.ro
Femeia călcată cu mașina de amant, în Mizil, a murit la spital după zile de chin - VIDEO
substantial.ro
De ce apar mirosurile neplăcute în acele zone? 4 motive pe care toate femeile ar trebui să le cunoască