Un DEŢINUT de la Penitenciarul Rahova, trimis în judecată pentru TRAFIC DE INFLUENŢĂ

Procurorii DNA au trimis în judecată un deţinut de la Penitenciarul Rahova, acuzat de trafic de influenţă, după ce a cerut bani de la un coleg de celulă, promiţând în schimb că va interveni la judecători pentru eliberarea acestuia.
Iulian Tudor
21 oct. 2014, 11:36
Un DEŢINUT de la Penitenciarul Rahova, trimis în judecată pentru TRAFIC DE INFLUENŢĂ

În cursul lunii august 2014, în timp ce era încarcerat în Penitenciarul Rahova, Victor Aurel Şirgher a pretins de la un denunţător o sumă de bani al cărei cuantum nu a fost precizat iniţial, în schimbul obţinerii unei soluţii de eliberare a acestuia din starea de arest preventiv, prevalându-se de o presupusă influenţă pe care ar avea-o asupra unor judecători din cadrul Curţii de Apel Bucureşti, se arată într-un comunicat emis de DNA.

După ce a fost eliberat din penitenciar, în ziua de 4 septembrie 2014, Victor Aurel Şirgher s-a prezentat la reşedinţa denunţătorului, unde i-a pretins soţiei acestuia suma de 50.000 de euro, în schimbul eliberării soţului ei, sumă de bani care urma să îi fie remisă la o dată ulterioară. Astfel, în ziua de 2 octombrie 2014, Victor Aurel Şirgher s-a întâlnit cu soţia denunţătorului la o benzinărie din Bucureşti, unde a primit suma de 50.000 euro.

Cu această ocazie, el a întocmit un înscris denumit „chitanţă”, prin care a atestat o situaţie falsă, respectiv faptul că a primit, cu titlu de împrumut, suma de 50.000 euro de la soţia denunţătorului.

Victor Aurel Şirgher a fost prins în flagrant de procurori în timp ce primea banii de la soţia denunţătorului.

Dosarul se va judeca la Tribunalul Bucureşti.

CITEŞTE ŞI: Dan Şova, URMĂRIT PENAL de DNA pentru TRAFIC DE INFLUENŢĂ în noul dosar al lui Viorel Hrebenciuc

DailyBusiness
Alexandru Rafila: Amploarea și viteza cu care se răspândesc mesajele antivaccinare au devenit alarmante
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
De câte ori a fost căsătorit Ilie Năstase. Cine au fost femeile din viața marelui tenismen, de fapt
Capital.ro
Plata în numerar vs plata pe card pentru pensii. Florin Manole: Nu obligăm pe nimeni, dar încurajăm a doua variantă
Playtech.ro
Cum verifici câți bani ai strâns la pensia privată – pașii de urmat
Adevarul
Locul sacru unde Moise ar fi primit Cele Zece Porunci, transformat într-un mega-resort de lux. Au fost mutate morminte pentru a face loc unui parc auto
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Cum arată seducătoarea de fotbaliști: „Nu mi-am făcut nicio operație”
kanald.ro
El este bărbatul de 40 de ani care a murit ars de viu, după ce s-a prăbușit cu mașina de pe podul de pe Centura Capitalei. Ar fi suferit din dragoste
Cancan.ro
Evenimentul anului! Moștenitorul Cris Tim a scris istorie în lumea bună! Timiș Jr., botez de 1 mil. € pentru Adam Ştefan!
iamsport.ro
Semne mari de întrebare în legătură cu noul patron din SuperLiga: ”Care e afacerea, de ce a venit? E mai probabil să pierzi banii!”
MediaFlux
Al 13-lea salariu. Ce prevede Codul Muncii referitor la acest privilegiu
stirilekanald.ro
Cristian și Adelin au murit în accidentul de la Budeasa. Aveau 21 și 23 de ani și erau studenți cu planuri mari de viitor. O fată e în stare gravă: "Se ducea la facultate să dea examen"
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…