Udrea: Preşedintele probabil că încearcă să îşi ia o marjă pentru situaţia în care nu aş intra în turul II

Candidatul PMP la prezidenţiale, Elena Udrea, a declarat, marţi seara, că preşedintele Traian Băsescu încearcă să-şi ia o marjă pentru situaţia în care nu ar intra în turul doi al prezidenţialelor prin afirmaţia că nu este naiv în privinţa şanselor acesteia de a câştiga alegerile.
Iulian Tudor
28 oct. 2014, 21:48
Udrea: Preşedintele probabil că încearcă să îşi ia o marjă pentru situaţia în care nu aş intra în turul II

„Eu făceam un calcul, acum domnul preşedinte văzând cum curg lucrurile probabil că încearcă să îşi ia o marjă pentru situaţia în care nu aş intra în turul II. Eu spun că meciul se joacă întotdeauna până în ultima secundă. Aşa cum că se întâmplă lucrurile în campanie orice este posibil, este posibil să intru în turul II cu Iohannis, este posibil să intru în turul II cu Victor Ponta, aşa cum se întâmplă lucrurile în acest moment orice este posibil până în ultima clipă. Eu cred că sunt categoric cel mai bun dintre cei 14 candidaţi”, a declarat Elena Udrea, marţi seara, la Digi 24.

În opinia sa, e normal ca preşedintele Traian Băsescu să o şi critice.

„E normal să mă şi critice preşedintele. Mă ajută că preşedintele Băsescu a ales să mă susţină pe mine dintre toţi cei 14 candidaţi şi îi mulţumesc pentru lucrul acesta. Eu consider că a avut şi are motive pentru care merge alături de Elena Udrea în campanie şi dacă nu ar exista şi critici în toată această susţinere, atunci probabil că ar fi mai puţin solidă. Ea este o susţinere argumentată. Sunt şi lucruri pe care le consideră foarte bune şi lucruri pe care consideră că aş putea să le îmbunătăţesc”, a spus Udrea.

Traian Băsescu nu este încântat de sloganurile Elenei Udrea: Unele sunt RISCANTE, lasă loc de interpretări

În privinţa sloganului folosit în campanie, ea a arătat că „nu e neapărat de rău într-o campanie ca un slogan să nască interpretări, cel mai rău este să treacă neobservat”. ‘Faptul că un slogan naşte interpretări eu zic că este bun, mai ales când nu eşti locul I sau locul II de la început. Pe de altă parte, depinde ce interpretări? Dacă sunt interpretări aşa cum am auzit pe la jurnaliştii celebrii, atunci eu spun că este doar în mintea lor, eu nu pot să iau în calcul mintea fiecăruia dintre cei care vor să analizeze sloganul meu’, a punctat Udrea.

Ea a adăugat că îşi asumă să spună că este „bună pentru România”. „Sloganul este un slogan cu care mi-am asumat să înfrunt prejudecăţile şi stereotipurile, adică mi-am spus aşa, să ştiţi că şi eu am avut reţineri, de asta am şi întârziat campania. Vreo săptămână nu am vrut să dau drumul la această campanie pentru că eu nu eram sigură că pot să îmi asum tocmai eventualele judecăţi de tipul celor pe care le ştim. Dacă despre un bărbat poţi spune că este bun pentru România, de ce să nu poţi să spui şi despre o femeie că este bună pentru România? Îmi asum să spun că sunt bună pentru România şi că sunt cea mai bună dintre candidaţi să devin preşedintele României. Dacă cineva consideră că acest slogan este nepotrivit din anumite considerente, atunci în funcţie de ce e în mintea fiecăruia constat că aşa sunt şi considerentele pe care le invocă”, a conchis Elena Udrea.

Preşedintele Traian Băsescu a afirmat marţi că o susţine pe Elena Udrea la alegerile prezidenţiale din convingere, arătând însă că speră ca aceasta să obţină un rezultat acceptabil la acest scrutin pentru consolidarea PMP. ‘Pe Elena Udrea o susţin din convingere. Nu mă treceţi în categoria naivilor care cred că Elena Udrea poate câştiga alegerile prezidenţiale. Pentru mine este foarte important ca Elena Udrea să obţină un rezultat acceptabil pe care să se poată consolida PMP, pentru că este un partid mult prea firav cu care nici nu a vrut nimeni să se alieze, după cum bine ştiţi’, a declarat şeful statului la Adevărul Live.

DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Cele 5 zodii care au parte de belșug și fericire până pe 15 mai. Racii au tras lozul norocos
Capital.ro
Avertisment pentru cei care țin banii pe card. NU veți mai putea retrage cash. Trebuie să aveți obligatoriu numerar în casă
Playtech.ro
Te va afecta direct: Ce se scumpește după prăbușirea leului în fața euro
DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Adevarul
PSD e împărțit în două tabere. Cine vrea guvernare cu Simion şi cine e de partea lui Nicușor Dan SURSE
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Zodia prinsă în mijlocul unei furtuni. Totul pare să se destrame
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Mai puțini bani, mai rar! Cum se schimbă voucherele de alimente pentru românii cu venituri mici
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Interdicție la plata cu cardul. Devine ilegal să folosește cardurile la achiziții. Va fi lege națională
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
Surpriză pentru pensionari: Statul oferă sume suplimentare lunare. Cine beneficiază și cât se acordă
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică