L-au trimis acasă cu clavicula ruptă. Nou născut, mort la câteva ore după externare

Un sugar de numai câteva zile a murit joi seara, după ce a fost externat din maternitatea Spitalului Judeţean de Urgenţă Galaţi împreună cu mama lui, deşi avea clavicula ruptă.
Alina Costache
31 oct. 2014, 12:40
L-au trimis acasă cu clavicula ruptă. Nou născut, mort la câteva ore după externare

Mama nou-născutului, Carmen Dărăbană, de 20 ani, din comuna Suhurlui, judeţul Galaţi, a declarat că a născut în mod natural în noaptea de duminică spre luni, la maternitatea Spitalului Judeţean de Urgenţă Galaţi. În tipul naşterii, băieţelul s-a ales cu clavicula ruptă, medicii aplicându-i doar un bandaj elastic.

Potrivit Agerpres, femeia a spus că a cerut să fie trimisă cu copilul la Spitalul de Pediatrie pentru un control de specialitate, dar nimeni nu ar fi băgat-o în seamă. A fost externată joi, iar seara copilul a murit.

Tânăra a făcut plângere la conducerea spitalului, la Direcţia de Sănătate Publică Galaţi şi la Colegiul Medicilor.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Galaţi, comisar Cristina Tatulici, în acest caz s-a deschis o anchetă pentru ucidere din culpă şi se aşteaptă rezultatul autopsiei.

Citeşte şi: O nouă maternitate, dată în folosinţă la Drobeta-Turnu Severin