ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014: La Ambasada României de la Chişinău e coadă. Oamenii stau cu orele ca să voteze

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Idependent.md a atras atenţia asupra unei postări prin care încearcă să informeze autorităților române asupra faptului că sistemul de votare la Ambasada României la Chișinău este deficitar.
Filip Stan
02 nov. 2014, 11:27
ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014: La Ambasada României de la Chişinău e coadă. Oamenii stau cu orele ca să voteze

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Moldovenii cu drept de vot care s-au prezentat duminică la vot au de așteptat în medie 90 de minute pentru a-și exprima opțiunea, potrivit Independent.md.

Alex Cozer, semnatarul materialului, povestește cum a ajuns el să voteze la 30 de km de Chișinău pentru a nu pierde toată duminica la coadă: ”M-am trezit la 6:00 pentru a reuși ca măcar azi să nu-mi stric întreaga duminică, așa cum s-a întâmplat la sfârșitul lunii mai, la europarlamentare, când am fost nevoit să renunț la a mai vota după încercări repetate.

Citeşte şi ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Cozi URIAŞE la secţiile de votare din străinătate VIDEO

Din păcate nici azi nu am putut vota la Chișinău, chiar dacă am ajuns la secțiile de votare la doar un sfert de oră după deschiderea lor. Atât la Institutul Cultural Român cât și la ambasada României, cel puțin câte o sută de persoane așteptau deja la coadă. La ritmul în care se trecea, cu siguranță ar fi trebuit să aștept cel puțin 90 de minute pentru a-mi exprima opțiunea de vot.

Așa că am ales varianta Hîncești. Oraș situat la 30 de km de capitală. Acolo am ajuns în 30 de minute și am votat destul de rapid.”

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Dezvăluiri-bombă din dosarul ”paralel” al lui Călin Georgescu. Cine e fostul senator PSD chemat să rezolve ”problema cu CCR”
Capital.ro
Lege la bloc. Documentul care nu trebuie înregistrat în mod legal. Decizia care mai mult complică decât rezolvă
Playtech.ro
Șoferii riscă suspendarea permisului dacă nu plătesc amenzile. De când se aplică regula
Adevarul
Războiul din Iran arată limitele puterii americane
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Prețurile pentru benzină și motorină în Europa. Țările în care alimentezi cel mai ieftin. Războiul din Iran a zguduit piața europeană
MediaFlux
Atacuri ale rușilor, la granițele României. MApN: Sistemele de apărare au fost puse în stare de alertă. Avioanele de vânătoare, ridicate de la sol
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj