Olguţa Vasilescu îi CRITICĂ pe pesediştii din Ardeal: Suntem foarte supăraţi. IOAN RUS nu e un organizator

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Preşedintele PSD Dolj, Lia Olguţa Vasilescu, a declarat că social-democraţii din Transilvania au avut rezultate slabe în turul I al alegerilor prezidenţiale datorită organizării deficiente, problemă mai veche ce nu a fost rezolvată nici până acum. Vasilescu crede că social-democraţii ardeleni ar trebui să preia modelul de organizare al pesediştilor olteni.
Filip Stan
05 nov. 2014, 11:49
Olguţa Vasilescu îi CRITICĂ pe pesediştii din Ardeal: Suntem foarte supăraţi. IOAN RUS nu e un organizator

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Noi suntem foarte supăraţi pe Ardeal că de fiecare dată noi câştigăm şi Ardealul pierde. Cred că ar trebui să se întâmple ceva bun şi acolo (…) Cred că nu ştiu să facă campanie, pur şi simplu. Problema lor este slaba organizare. Trebuie să fie persoane care să ştie cum se face munca organizatorică. Domnul Rus, din punctul meu de vedere, nu este un organizator. Poate fi un bun ministru„, a exemplificat Lia Olguţa Vasilescu.

Ea a spus că în organizaţia pe care o conduce sunt filiale pentru fiecare secţie de votare. „Practic, ei ştiu în fiecare bloc cine votează cu noi şi cine nu. Mă îndoiesc că în zona Ardealului fac acelaşi lucru. Noi ne-am organizat mai bine de fiecare dată”, a declarat primăriţa Craiovei adăugând că a atras atenţia de mai multă vreme asupra deficienţelor organizatorice ale organizaţiilor din Ardeal.

Citeşte şi Un lider de filială PSD anunţă că-şi depune mandatul dacă Ponta pierde şi în turul II

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Pe de altă parte, Vasilescu nu crede că s-ar impune sancţiuni ca urmare a întâlnirilor pe care preşedintele executiv, Liviu Dragnea, le-a programat miercuri şi joi cu liderii organizaţiilor judeţene. „Este bine să schimbi ceva acolo unde vezi că nu merge. Nu cred totuşi că, la nivel naţional, se va întâmpla acest lucru pentru că suntem în campanie”, a mai spus Olguţa Vasilescu.

În primul tur al alegerilor prezidenţiale, candidatul ACL, Klaus Johannis, a câştigat în aproape toate judeţele din Ardeal. Excepţie fac Hunedoara şi Caraş-Severin, unde a fost depăşit de Victor Ponta, şi Harghita şi Covasna unde, în mod previzibil, cele mai multe voturi au fost obţinute de candidatul UDMR, Kelemen Hunor.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Clubul din România a intrat în insolvență, dar transferă jucători de la Steaua! Exclusiv
Capital.ro
Retragere sau depunere bani la bancomat. Se aplică pentru toți cei care folosesc numerar. Pragul de la care banca anunță Fiscul
Playtech.ro
La ce vârstă se pensionează militarii în România vs cei din statele NATO. Diferențe majore între sistemele de pensii. Cum le sunt calculate pensiile
Adevarul
Miza controlului în Donbas: Rusia își concentrează forțele în jurul unui nod strategic
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
MediaFlux
Sânzienele sau Drăgaica 2026. Obiceiuri și tradiții populare care trebuie respectate
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?