Cazul tânărului de culoare ucis de poliţie: Proteste în 170 de oraşe din SUA

Întreaga Americă este zguduită de proteste, după o decizie controversată a justiţiei. Instanţa a stabilit să nu-l pună sub acuzare pe poliţistul care a împuşcat mortal un tânăr de culoare. Zeci de mii de oameni au ieşit în stradă pentru a doua noapte consecutiv. Manifestaţiile au degenerat în violenţe.
Alina Costache
26 nov. 2014, 08:06
Cazul tânărului de culoare ucis de poliţie: Proteste în 170 de oraşe din SUA

Avocatul familiei lui Michael Brown, tânărul de culoare ucis în august în orăşelul Ferguson, din statul american Missouri, a denunţat marţi „un verdict nedrept” al instanţei, care a decis să nu-l pună sub acuzare pe poliţistul alb care l-a împuşcat mortal.

După anunţarea verdictului, atât în orăşelul Ferguson, cât şi în numeroase alte oraşe americane au avut loc incidente violente.

Proteste au avut loc în peste 170 de oraşe americane, printre care New York, Portland şi chiar în capitala Washington D.C. La Ferguson, oraşul unde a fost împuşcat tânărul, sute de manifestanţi s-au strâns în faţa primăriei. Ei au atacat o maşină de poliţie, au răsturnat-o şi i-au dat foc.

În Minneapolis, o maşină a intrat în plin în mulţimea strânsă în centrul oraşului şi a rănit o femeie.

În Saint Louis, sute de oameni au blocat intrarea într-un tribunal. Manifestaţia a degenerat în violenţe, iar forţele de ordine au fost nevoite să intervină cu gaze lacrimogene. În capitala ţării, Washington D.C., mii de oameni s-au strâns în faţa Casei Albe pentru a protesta. Ei au incendiat drapelul american.

În Los Angeles manifestanţii s-au întins pe jos, precum victimele unor crime. Câteva ore mai târziu, un grup de protestatari a atacat o maşină a poliţiei.

În San Francisco, poliţia a arestat cel puţin 40 de persoane după o încăierare între forţele de ordine şi manifestanţi.

În New York, manifestanţii au blocat traficul în celebra piaţă Times Square, dar şi Bursa. 3.000 de oameni au ieşit în stradă. Un bărbat a fost arestat după ce a aruncat cu vopsea care imită sângele în şeful poliţiei din metropolă.

Între timp, poliţistul care l-a împuşcat pe tânărul de culoare Michael Brown a făcut prima sa declaraţie publică.

În luna august, tânărul a fost împuşcat mortal de un poliţist. Victima nu era înarmată, însă – potrivit autorităţilor – ar fi agresat poliţistul şi ar fi încercat să-l dezarmeze. Moartea tânărului a provocat revolte fără precedent, iar autorităţile au fost nevoite să instaureze stare de asediu in localitate.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Cutremurător! Cristiano Bergodi a început să plângă în direct vorbind despre mama și tatăl său: „Am ajuns acolo când abia mai respira…”. Exclusiv
Capital.ro
Verdictul anului pentru Călin Georgescu. Tribunalul București decide astăzi, 9 februarie
Playtech.ro
Pensia de urmaș în 2026: cum se împarte când sunt mai mulți copii beneficiari
Adevarul
Capcana armistițiului în Ucraina. Visul lui Zelenski versus termenul american din iunie: „Asta e lecția de care trebuie să ținem cont”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doamne, ce TRAGEDIE! Fiul celebrului artist a fost găsit MORT în... Vezi mai mult
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Lista procurorilor care candidează la șefia marilor parchete a fost publicată de MJ. Cine vrea funcții la Parchetul ÎCCJ, DNA și DIICOT. Decizia finală, în mâna lui Nicuşor Dan
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj