Pregătiri intense pentru parada de 1 Decembrie. Anul acesta nu se mai defilează la Arcul de Triumf

Militarii români cu tehnica din dotare vor defila pe 1 Decembrie prin faţa Palatului Parlamentului. Spectatorii vor putea vedea tancuri, transportoare blindate, avioane şi elicoptere, precum şi regimentele de elită ale armatei române. Militarii care vor defila de 1 Decembrie fac repetiţii în Poligonul Ghencea, pentru a nu bloca traficul pe străzile Capitalei. 
Roxana Gagiu
26 nov. 2014, 11:28
Pregătiri intense pentru parada de 1 Decembrie. Anul acesta nu se mai defilează la Arcul de Triumf

Parada organizată cu prilejul Zilei Naţionale a României se va desfăşura în Piaţa Constituţiei şi vor participa, pe lângă militari şi tehnică militară, invitaţi din SUA, Turcia, Franţa, Polonia şi Republica Moldova.

„Ca tehnică, sunt câteva mijloace noi, mijloacele de aviaţie sunt mai numeroase decât anul trecut cu patru, la detaşamentele pe jos avem Detaşamentul de Gardă al Ministerului de Interne care o să încheie coloana care defilează pe jos, de asemenea o să avem la ţări invitate, în afară de SUA, Turcia, Franţa şi Polonia, o să vină şi prietenii, fraţii noştri din Republica Moldova şi mai avem o surpriză pe care o s-o vedeţi acolo, că nu le putem spune chiar pe toate”, a declarat miercuri comandantul Diviziei 1 Infanterie ‘DACICA”, generalul de brigadă Cătălin Tomescu.

În legătură cu organizarea paradei în acest an în Piaţa Constituţiei, el a spus că organizarea este ceva mai dificilă decât la Arcul de Triumf, deoarece spaţiul este mai mare şi este mai greu de coordonat tehnica militară şi se va defila pe trei rânduri.

„Sunt mici elemente de corectat, e şi normal, de aia ne antrenăm, să ajungem în formă maximă luni, de Ziua Naţională. Sperăm să vină şi detaşamentele mâine şi ulterior să ne integrăm şi cu ele ca să putem să facem cronometrarea finală pentru aviaţie, ca se ne putem sincroniza trebuie să fim toţi”, a spus g-ral. Cătălin Tomescu, potrivit Agerpres.

El a arătat că anul acesta vor defila aproximativ 2.800 de militari, 280 de mijloace, 40 de aeronave şi 55 de cai, dar a precizat că este important de ştiut că în spatele acestor 2.800 de militari „mai muncesc vreo mie şi ceva”.

Militarii din instituţiile participante la parada organizată cu prilejul Zilei Naţionale a României au efectuat miercuri un antrenament-repetiţie pe terenul din zona Ghencea, în cadrul Diviziei 1 de Infanterie „DACICA”.

Din cadrul Ministerului Afacerilor Interne vor defila reprezentanţi ai Poliţiei, Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, Poliţiei de Frontieră şi Jandarmeriei, studenţi de la Academia de Poliţie şi, în premieră, agenţi ai Şcolii de Agenţi de Poliţie „Vasile Lascăr'” din Câmpina.

Tot în premieră, la parada de 1 Decembrie va fi prezentă şi prima echipă de căutare-salvare urbană din cadrul IGSU care a fost acreditată pentru intervenţii, sub egida ONU, în ţările afectate de dezastre şi calamităţi.

MAI va fi prezentă cu 100 de mijloace tehnice, trei elicoptere, un elicopter SMURD şi un detaşament călare.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Universitatea Craiova poate deveni matematic campioană, chiar cu două etape înainte de final. Scenariul care aruncă Bănia în aer
Capital.ro
Regulă RAR în România. Șoferii trebuie să obțină declarația de conformitate pentru geamuri. Se aplică amendă în lipsa autorizației
Playtech.ro
Care este diferența dintre „Tap Cold” și „Cold” la mașina de spălat. Ce setare îți spală mai bine hainele
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Gestul care a dat-o de gol pe Andreea Ibacka! Se întâmplă după zvonurile legate de divorț
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiețel de trei ani și-a pierdut viața după ce a căzut într-o fântână, în județul Bacău. Salvatorii nu au mai putut face nimic
iamsport.ro
Banciu, verdict dur despre cel mai puternic om al lumii: ”Este un psihopat!”
MediaFlux
Banii de alocații și indemnizații intră pe carduri azi. Românii care vor primi sume mai mari
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi