Zsolt Nemeth: Solidaritatea dintre maghiari şi români a jucat un rol crucial în evenimentele din 1989

Solidaritatea dintre maghiari şi români a jucat un rol crucial în evenimentele din 1989, a declarat Zsolt Nemeth, şeful Comisiei pentru Afaceri Externe din Parlamentul ungar, cu ocazia deschiderii unei conferinţe şi expoziţii la Parlamentul European despre începutul Revoluţiei la Timişoara, notează agenţia MTI.
Alina Costache
02 dec. 2014, 21:08
Zsolt Nemeth: Solidaritatea dintre maghiari şi români a jucat un rol crucial în evenimentele din 1989

Zsolt Nemeth a declarat că solidaritatea dintre maghiari şi români a jucat un rol crucial în evenimentele din 1989.

Deşi a descris evenimentele din 1989 ca ‘momente de reconciliere etnică totală’, Zsolt Nemeth a adăugat că, după câteva luni, românii au putut fi instigaţi pentru a ataca maghiari la Târgu Mureş (Marosvasarhely).

Aceste două tendinţe s-au luptat de atunci una cu cealaltă în România, a remarcat Nemeth. El a descris o decizie judecătorească recentă în legătură cu Colegiul Bisericii Reformate Szekely Miko (din Sfântu Gheorghe n.r.) ca o ‘încercare deschisă, deodată, de a opri restituirea’. Restituirea a fost oprită şi este de temut că acelaşi lucru se va întâmpla şi în cazul altor biserici ale minorităţii, a adăugat el.

Cu toate acestea, Nemeth a considerat că recenta numire a lui Klaus Iohannis la preşedinţie poate reprezenta o nouă şansă, având în vedere că el este un saxon din Transilvania care înţelege în mod evident dificultăţile cu care se confruntă minorităţile, mai notează MTI.

Laszlo Tokes, un fost episcop reformat şi un erou al revoluţiei din România din 1989, a deschis conferinţa şi expoziţia despre revolta de la Timişoara /Temesvar/ care a declanşat revoluţia şi experienţele din ultimii 25 de ani la sediul Parlamentului European din Bruxelles.

Tokes, în prezent europarlamentar din partea partidului de guvernământ în Ungaria Fidesz, a declarat că revolta a marcat începutul unui proces care încă nu s-a terminat, adaugă agenţia ungară de presă.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Adi Mutu, verdict fără dubii: Jose Mourinho e gata să arunce în aer vestiarul lui Real Madrid! „E bombă atomică pe lângă bombele de acolo!”
Capital.ro
Călin Georgescu este în doliu: Te păstrăm în inimile și în rugăciunile noastre. S-a stins din viață încă un mare patriot român
Playtech.ro
Românii pot primi șomaj chiar dacă nu au contract de muncă. Contribuția care trebuie plătită
Adevarul
Orașul din România desemnat „Destinația Anului 2026” și lider la turism urban: ierarhie surpriză în clasament
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum va fi vremea sâmbătă, 16 mai: Meteorologii anunță temperaturi de vară, însă unele zone nu scapă de furtuni și grindină
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Abuzuri împotriva gimnastei Sabrina Voinea! Mama sa, antrenoarea Camelia Voinea a fost suspendată
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi